Diskusné fórum


Možno práve v tejto sekcii sa Vám podarí nájsť rady, postrehy a odpovede z predošle diskutovanej problematiky čeľustného kĺbu.

Príspevky

Vložil: Elena Kurin

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať v lete ma začala bolieť oblasť sánky, spánku, oka a stredu nosa a neskôr mi zubná lekárka diagnostikovala poruchu TMK, a neurologička mi diagnostikovala neuralgiu trigeminu. Ono obe bolesti sa objavili v rovnakom čase, obe reagujú hlavne na chlad a prechod z chladu do tepla (máme doma klimatizáciu, čiže máme chlad aj v lete), alebo na námahu sánky. Už viem viac menej popísať kedy ma bolí čo, ale teda podstatná otázka je, že či tieto dve bolesti môžu nejako súvisieť? Napríklad či môže podráždený trigeminus viesť k poruche TMK, alebo naopak porucha TMK viesť k bolesti trojklanného nervu? Čo sa týka TMK tak mám okrem bolesti aj nočné škrípanie zubami, som hypermobilná a sánka mi praská pri každom zívnutí a pod TMK sa mi urobila taká asi centimetrová gulôčka (predpokladám, že je to také niečo ako sa robí na chrbáte). Neurologička ma presviedča, že TMK by mi nemal spôsobovať silné bolesti trigeminu, tak ja neviem. Ale obe začalo v rovnakom čase... Vedeli by ste mi poradiť, či ste sa stretli s podobným prípadom? Ďakujem!

Re:

Dobrý deň, vo vašom prípade je náročné oddiferencovať zdroj bolesti, keďže bolesti ktoré popisujete môžu mať pôvod aj v poruche čeľustného kĺbu, môžu byť aj neurologického charakteru a môžu sa aj navzájom prekrývať. Neuralgia trigeminu nespôsobí ochorenie kĺbu a naopak, to však neznamená, že obidve chorobné procesy nemôžu prebiehať súčasne. Na základe vami popisovaných obtiaží však predpokladám, že čeľustný kĺb v poriadku nemáte a pokiaľ konzervatívna liečba nebude dostatočná je potrebné podstúpiť jeho vyšetrenie.

Vložil: Michaela Laliková

Dobrý deň, chcem sa opýtať na Váš názor.Pred cca 3 mesiacmi miv nemocnici v Martine vysekávali z kosti spodnú osmičku, hojenie prebehlo v poriadku, už je všetko takmer zahojené avšak asi tak pred 2 týždňami som pri zívaní začala pociťovať pukanie v čelustnom kĺbe, zatiaľ to nebolí, ale je to dosť nepríjemné a počuje to aj okolie. Pri pomalom zatváraní a nahmataní kĺbu som cítila ako sa hýbe a preskočí a následne pukne. Ďakujem za odpoveď.

Re:

Dobrý deň, v priebehu extrakcie "osmičiek" môže byť kĺb preťažený a potiaže, ktoré uvádzate môžu mať s extrakciou priamy súvis. Dodržujte kľudový režim, kĺb nepreťažujte, skúste praktizovať izometrické cvičenia, Schulteho cviky, repozičné cvičenia a v prípade pretrvávania potiaží dlhšie ako 4-6t. absolvujte vyšetrenie na stomatochirurgii, kde bola vykonaná extrakcia.

Vložil: Monika Tomková

Dobrý večer, chcem sa opýtať na Váš názor. Problémy so sánkou mám cca 7 rokov, začala som to vnímať, keď mi sánka začala pukať, no neriešila som to,pretože ma to nijak neobťažovalo a nebolelo. Bolesť začala až teraz, približne rok, rok a pol. Pukanie zmizlo na ľavej strane, na pravej ostalo ale len ak sánku vychýlim, alebo pri žuvaní posuniem a to ma nijako neobmedzuje. Ale ak sa dlhšie smejem, rozprávam, jem alebo som u zubára na vyšetrení tak ma ľavá strana bolí..bolesť neviem ako mám opísať je to také akoby pálenie, tŕpnutie, taká tupá a veľmi nepríjemná bolesť, a ak niektorú z týchto vecí robím dlhšie ako niekoľko sekúnd taká istá, no o trošku menej intenzívna bolesť začína aj na pravej strane.A pri otváraní úst na tej problémovej pravej strane mi to tam akoby jemne vrzgá alebo šumí, neviem to presne pomenovať. Na vyšetrenie som bola na stomatochirurgii tento týždeň, diagnóza v správe je napísaná : Osteoarthrosis ATM 1. sin. susp., DR. mi povedal, že presne sa vyjadrí až na budúci týždeň, keď bude mať k dispozícií môj rtg zameraný konkrétne na kĺby. Chcem sa opýtať na Váš názor, či je to bežné takýto problém, alebo sa mám pripraviť na to najhoršie.. a ešte som zabudla spomenúť, že niekedy pociťujem bolesť aj iných kĺbov ale nie často, naozaj len občas, napr. toho bedrového, alebo kĺbov na prstoch. Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

Re:

Dobrý deň, myslím, že na to najhoršie sa pripravovať nemusíte. Osteoartróza je poškodenie kostných kĺbnych štruktúr, vo vašom prípade stomatochirurg predpokladá postihnutie vľavo. Artróza má viac stupňov / štádií - najmenej závažné je 1. štádium. Je potrebné dlhodobo užívať preparáty na podporu - výživu kĺbnych chrupaviek, aby sa proces artrózy spomalil - sú voľnopredajné, alebo na predpis ortopédom. Je možné, že Vám navrhnú obstreky kĺbu, pokiaľ áno, absolvujte ich. Stomatochirurg sa na základe RTG vyjadrí presnejšie a pokiaľ bude potrebné a bude mať podozrenie na poškodenie mäkkých kĺbnych štruktúr, doplní event. aj vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Ak dôjde k zvýrazneniu viacerých kĺbov, absolvujte reumatologické vyšetrenie, alebo aspoň základné odbery (ASLO, reumatický faktor...) cestou obvodného lekára.

Vložil: Lucia

Dobrý deň, už asi pol roka mi puká v sánke pri žutí a taktiež aj preskakuje, čo mi dosť prekáža pri jedení. Mám pocit, že sa to všetko začalo odkedy mi rastú tri osmičky. Posledný týždeň ma ale boli na jednom mieste sánka pri otváraní. Je to na mieste kde mi aj rastie jedna z osmičiek. U zubára mi bolo povedané že to pukanie môže byť kľudne spôsobené aj rastom osmičiek a pri tom to aj skončilo. Neviem teda ako ďalej, pretože pukanie je dosť nepríjemné a aj tá bolesť na jednom mieste.

Re:

Dobrý deň, bolesť a rast "osmičiek" spolu súvisia a pobolievanie môže trvať žiaľ aj dlhodobejšie. Občasné pukanie v sánke je normálne a nemusí znamenať postihnutie kĺbu. Problém treba riešiť len v prípad, že "osmičky" už ukončia prerezávanie a pukanie sprevádzané bolesťou bude pretrvávať. Určite však treba kĺby šetriť a nepreťažovať!

Vložil: Naďa Šovcová

Zdravím, už mesiac mi nepretržite píska v pravom uchu, niekedy viac niekedy menej. Chcem sa opýtať, či môže byť príčinou čelustný kĺb. Totiž už dlhší čas mám s kĺbom na pravej strane problémy ako praskanie a bolesť pri jedení, občas v mieste kĺbu cítim akoby trhnutie a je to bolestivé. Ďakujem za odpoveď.

Re:

Dobrý deň, s pískaním v uchu pri postihnutí čeľustného kĺbu som sa už síce stretol (v dôsledku výraznejšieho svalového spazmu zasahujúceho aj krčnú chrbticu s vplyvom na cievy a prekrvenie), ale určite to nie je typický sprievodný znak. Je vhodné vyšetrenie krčnej chrbtice s prípadným cvičením / rehabilitáciou, kontrola krvného tlaku, zintenzívnite pohybovú aktivitu pri sedavom zamestnaní. 2xd užívajte voľnopredajné preparáty s obsahom ginko biloba (prípadne aj v kombinácii s magnéziom). Všímať si, či je pískanie (tinnitus) izolované alebo máte aj pocit zhoršenia sluchu, závratu... Výskyt tinnitu (a degeneratívnych zmien kĺbu) je frekventovanejší s narastajúcim vekom. Čo sa kĺbu týka, dodržujte všeobecné pokyny uvedené v kapitole o konzervatívnej liečbe a pri nelepšení / horšení stavu prípadne absolvujte jeho vyšetrenie.

Re:Re:

Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Ešte sa opýtam, či ten svalový spazmus a pískanie môžu spôsobovať chýbajúce zuby na tej strane, kde kĺb bolí. Je možné, že kĺb je už tak poškodený a následkom toho mi aj píska v uchu (mám 30 rokov).

Re:Re:Re:

Chýbajúce zuby často súvisia s ochorením kĺbu a ochorenie kĺbu následne spôsobuje svalový spazmus, ktorý potiaže s kĺbom opäť len zhoršuje (začarovaný kruh). Chrup je potrebné ošetriť a prípadne proteticky doplniť (čo najskôr). Tinnitus nie je typický pre postihnutie čeľustného kĺbu.

Vložil: Dušana Čižmárová

Zdravím, už asi 2 tyzdne ma boli čelustny kĺb. po chvíli to prestalo na pár dní a zase začalo. Nie je to bolest intenzívna, vystrelujúca, je síce trvalá ale niekedy aj zabudnem že kĺb bolí. Zuby nebolila, ucho nebolí, postupne ale akoby začala bolest prechádzat na hornu aj spodnu časť zubov. Skúsila som nahrievanie ale mam pocit že to nepomohlo a bolest bola trošku väčšia. Bola som u obvodnej lekárky, skontrolovala ucho, bolo v poriadku, odporučila len nahrievanie. Ďakujem

Re:

Dobrý deň, pred samotným nahrievaním je vhodné užiť liek s obsahom guajfenezínu a následne oblasť masírovať podľa inštrukcií. Vhodné sú aj relaxačné cvičenia a nácvik kľudovej polohy. Pokiaľ však nahrievanie spôsobuje bolesť, môže sa jednať o akútny zápal kĺbu a vtedy nahrievanie vhodné nie je - v takomto prípade sú vhodné antiflogistiká ako napr. ibuprofenum v tbl. aj lokálnej gélovej forme, chladenie, nezaťažovanie kĺbu. Ak sa bude bolesť zubov stupňovať, je vhodné vyhľadať stomatológa. Pokiaľ problémy s kĺbom budú pretrvávať a do 4-6t neustúpia, bolo by vhodné podstúpiť jeho podrobnejšie vyšetrenie.

Re:Re:

Dobrý deň, dakujem. Ako som si čelust ochladzovala, prestala som nosit čiapku tak bolest ustupila, už som necítila ani zuby a aj som viac usta otvorila. Bolest pri úplnom otvorení úst stale pretrváva avsak len pri otvorení.

Re:Re:Re:

Dobrý deň, takže sa jednalo najskôr o zápal akútny. Kĺb naďalej šetrite, nepremáhajte, pokračujte v aplikácii gélu s obsahom ibuprofenu ešte po dobu 7-10 dní.

Re:Re:Re:Re:

Dakujem za radu. Na noc si davam Ibalgin a ochladzujem, citim zlepsenie :)

Vložil: Denis

Zdravim, zacalo to asi pred dvoma tyzdnami ked som bol v aute zacitil som taku nepriemnu bolest na pravo v celisti a odvtedy ma to drazdilo kazdy den pomali viac a viac su to uz cca 3 tyzdne a ta bolest sa ovela viac zhorsila hlavne vecer ledva viem usta otvorit a rozpravat este ze som si kupil tabletky proti bolesti ktore celkom pomahaju. Mam 17 rokov neviem cim by to mohlo byt, ledva viem zjest take tvrdsie veci bez toho aby ma to bolelo a taktiez som vcera zacal citit to škrípanie divne mam to na pravej strane a chcem sa vas spytat co dalej? Zubar ma poslal na fotenia tej celisti ale to mam az o 4 dni, ale vidim ze je to vas obor tak bol by som rad ak by ste mi poradili aby to zmizlo dakujem a pekny zvysok dna

Re:

Dobrý deň, pokiaľ potiaže začali rýchlo a sú intenzívne, prikláňal by som sa k diagnóze akútneho zápalu kĺbu. Potrebné je užívať Ibuprofen vo forme tabletiek a aj lokálne vo forme gélu. Taktiež tabletky s obsahom paralenu a guajfenezínu prinesú úľavu od bolesti a uvoľnia stuhnuté svalstvo. Vhodný je kľudový, šetriaci režim. Podrobnejšie

vyšetrenia je vhodné realizovať, pokiaľ budú potiaže pretrvávať dlhšie.

Vložil: Martina Dzurekova

Dobry vecer, mam problem so sankou bolesti pri zuvani aj v klude bola som na mr vysledok -subluxacia gr.I.vpravo s redukciou pri abdukcii-wilkes grade I viete mi povedat coto je dakujem za odpoved

Re:

Jedná sa o prvé štádium poškodenia mäkkých kĺbnych štruktúr. Tento stav zatiaľ nevyžaduje zásah do kĺbu, ale je potrebné dodržiavať popísané v konzervatívnej liečbe a taktiež realizovať repozičné cvičenia, aby sa stav nezhoršoval.

Vložil: Mirka Gaborova

Dobrý deň, rada by som sa poradila. Už asi dva roky mám problémy so sánkovým kĺbom. Bola som aj na magnetickej rezonancii, tam to poškodenie bolo, ale slabšie. Potom som absolvovala vyšetrenia na maxilofaciálnej chirurgii v Martine, ale tam mi žiadnu liečbu nenasadili a pred rokom som tam prestala chodiť. V poslednej dobe nemôžem ráno otvoriť ústa, nakoniec pomaličky otváram ale vždy mi tam veľmi pukne. A teraz posledné dni ma už celá tá ľavá časť, ktorá je problematická pobolieva. Nie výrazne, ale cítim to. Ďakujem pekne za odpoveď

Re:

Dobrý deň, podľa toho čo píšete sa Vám stav zhoršuje, zvážte preto, či sa neobjednáte na kontrolu u maxiofaciálneho chirurga v Martine, kde ste chodievali. Je možné, že Vás odošlú aj na kontrolnú magnetickú rezonanciu. Vaše potiaže súvisia s kĺbnym diskom, ktorý je zrejme dislokovaný a obmedzuje, blokuje hybnosť kĺbnej hlavičky. Je možné, že Vám navrhnú aj artroskopiu. Pri stuhnutí pomôžu lieky s obsahom guajfenezínu, aplikácia tepla, venujte sa relaxačným a hlavne repozičným cvičeniam. Užívajte voľnopredajný chondrosulfát. Pokiaľ nebude potrebná artroskopia (ktorej by bolo samozrejme lepšie sa vyhnúť) tlak kĺbnych plôch na kĺbny disk zmiernite a jeho regeneráciu podporíte používaním náhryzovej dlahy (preferovaná možnosť).

Vložil: Janko Goliaš

Dobrý deň, stala sa my taka vec. Priatelka mala uraz pri ktorom mala poranenu čelusť a v nemocnici jej povedali ze to ma zlomene, tak dostala do pusy šruby aby sa jej to všetko urovnalo.Jednalo sa o posunutu a zlomenu dolnu čelust a poškodenie zubov. Je to uz 3-4 mesiace od urazu no stale ma problem so zubami a s uplnym otvorenim pusy. Chcel by som sa opytať ako dlho sa take zranenie hoji a co pomaha pri liečbe, ako ma postupovat pri tom aby sa jej to znovu rozhybalo? Ďakujem za odpoveď.

Re:

Dobrý deň. Poúrazový stav vyžaduje rehabiltáciu, vhodné by bolo túto absolvovať aj cestou fyziatricko-rehabilitačného pracovisku, kde budú jednotlivé cviky precvičené. Môžete využiť aj cviky spomenuté na stránke - konzervatívna liečba a o týchto sa eventuálne zmieniť aj na pracovisku rehabilitácie. Čím skôr sa rehabilitácia začne - tým lepšie. Cvičenia však treba prevádzať aj v domácom prostredí! Prípadné poúrazové zmeny v zhryze sú v kompetencii čeľustného ortopéda.

Vložil: Jana Harnasová

Dobrý deň, aj ja mam problém s TMK. Prosím o radu.problémy začali aspon som si myslela, že od chrbtice jedno rano som sa zobudila akási dolamana a nemohla som poriadne otvoriť ústa. No pred tym mi bola asi mesiac vybrata 8 vlavo. Bola som aj na MRI - záver: luxácia artik.disku vpravo bez redukcie- wilkkes grade III, subluxácia vľavo s naznačenou redukciou- wilkes grade II. Dostala som po 3 obstreky -sinovial mini do oblasti TMK. vcelku sa mi ulavilo, ale už ma zas pobolieva lava strana čeluste. neviem či od prechladnutia?ked na tej strane zaspim tak ma to pobolieva. No a hlavný problem mam pocit, ze mam jednu stranu tvare chudšiu ako tu druhu. Čo s tým.?Môže to byt z toho , že na pravej strane mam este 8 a na ľavej nie? Na kontolu mam ist v novembri.Ďakujem za radu.

Re:

Dobrý deň, časom budú potrebné ďalšie obstreky. Do budúcna možno stomatochirug prikročí aj k artroskopii / artrocentéze kĺbov - v prípade horšenia stavu. Kĺby je potrebné šetriť, prečítajte si pravidlá konzervatívnej terapie (napr. aj nespať na postihnutej strane...), užívajte výživové doplnky s obsahom chondroitinsulfátu. Asymetria určite nesúvisí s prítomnosťou osmičky. Prechladnutie môže síce stav akútne zhoršiť, ale popisované potiaže súvisia s chronickým zápalom kĺbov. Na kontrole (november postačuje) Vám navrhnú ďalší liečebný postup. Pri kontrole sa informujte o vhodnosti rehabilitácie a náhryzovej dlahy - každý prípad sa posudzuje individuálne (nie pre každého sú vhodné).

Vložil: Katarina

Už štvrtý deň mám akoby strpnuty pocit v pravej sanke. Klbik na na dotyk citlivejší nie však boľavý. Ak sa dotknem tej časti prstom z vnútra úst je to citlivé. V sanke mi aj troska puká, najmä pri pohybe do strán ale aj pri zivnuti, je to však slabí zvum. Tento pocit stronutia v sanke ktorý by až vyrážal do ucha má dohnal do ORL ambulancie aby sme vylúčili že nejde o ucho. To sa potvrdilo, pravdepodobne sa naozaj jedna o klbik. Dostala som flector a kvapky do uši. O týždeň ideme na dovolenku, po nej ak sa mi to neuspokojí bola som odporučená na stomatochirurgiu. Prosím o radu: stačia predpísané lieky? Aké sú rady aby sa mi stav aspoň do dovolenky a na nej nezhoršil? Aké sú riziká? Ďakujem za odpovede.

Re:

Dobrý deň, predpísané lieky by mali stačiť, prípadne si pribaľte 400mg ibuprofenum, ktoré sa užíva pri zápale kĺbu každých 8h; okolie kĺbu môžete potierať gélom. Stravu požívajte v menších sústach, nežuvajte žuvačky. Nepredpokladám, že stav by sa Vám mal v krátkej dobe zhoršiť, ale po návrate navštívte spomenutého stomatochirurga, ktorý doporučí vhodné vyšetrenia a navrhne liečbu.

Vložil: Vlado

Dobrý deň, mám takýto problém s čeľustným klbom. Asi pred mesiacom pri otváraní úst mi v sánke puklo a potom pri jej hýbaní som cítil bolesť. Bol som u stomatológa, ten mi urobil RTG a povedal, že mám poškodenú chrupavku čeľustného klbu. Kázal mi si to vyhrievať soluxom a natierať masťou na klby. Obvodná lekárka mi odporučila ešte užívať Condrosulf tablety a hovorila, že to môže byť artróza. Stomatológ mi hovoril, že to mohlo vzniknúť aj z dôvodu, že v dolnej časti (teda na dolnej čeľusti) nemám zuby a nemám urobený mostík. Tým pádom sánka nedosadala rovnomerne. Bolesti pociťujem len vtedy, keď hýbem sánkou alebo jazykom a pri otváraní úst. Chcem sa opýtať, či stačí taká liečba, či netreba robiť niečo ďalšie a či sa chrupavka zahojí. Mám 56 rokov. Ďakujem

Re:

Dobrý deň. Rady a zistenia považujem za správne. Chondroprotektíva užívajte dlhodobo, dodržujte šetriaci režim. Pokiaľ si neskompletizujete chrup, vaše potiaže sa budú zrejme prehlbovať, preto uvažujte o celkovej protetike, pričom nepostačuje len estetická zložka - predné zuby, ale dôležitá je úplnosť zadných horných aj dolných zubov. Pri pretrvávaní problémov do úvahy prichádza aj obstrek čeľustných kĺbov.

Re:Re:

Ďakujem za odpoveď. Chondroprotektíva, mám chápať Condrosulf? Bol som aj na stomatochirurgii a tam mi ešte pridali Mydocalm 3x denne. Len neviem ako dlho ho mám užívať. A pri nezmenení situácie zhotoviť náhryzovú dláhu. V lekárskej správe je ešte: bez palpačnej citlivosti m. pteryg. med. st. lat. bilat., mierna palpačná citlivosť m. masseter na ľavej strane. Bez palpačnej citlivosti m. temporalis bilat., palpácia cez vonkajší zvukovod bilat. nebolestivá. Keby ste mi to vedeli vysvetliť. Soluxom vraj nemám nahrievať, pričom môj stomatolog mi to odporučal. Obstrek čeľustných klbov aplikovať pri neustálej bolesti jednorazovo? Ďakujem

Re:Re:Re:

Áno, napr. aj Condrosulf je vhodný. A pri nelepšení zvážiť náhryzovú dlahu. Údaje v správe značia, že nemáte bolestivé a stuhnuté žuvacie svalstvo, že ani samotný kĺb na dotyk nebolí, čo je dobre. Solux je vhodný pri stuhnutí svalov, pri zápale nie. Obstrek vám navrhne stomatochirurg a zvyčajne je realizovaný opakovane.

Vložil: Jana

Dobrý deň, asi posledné 3 dni mávam ku večeru problém s otváraním úst pri jedení. Nedokážem odhryznúť ani pozdľžne prerezaný rožok, lebo ma sánka nepustí. Cítim blok niekde na sánke, bližsie pri uchu, pod uchom.. Ráno a cez deň je všetko v poriadku, zabudnem, že niečo so sánkou bolo... ael k večeru, asi po celodennej námahe sánky, tak už pri večeri mám problém otvoriť ústa. Dnes som už mala problém aj pri umývaní zubov. Čítala som veľa, že to môže spôsobovať aj stres? Je to možné? Som na VŠ, teraz je skúškové a celkom som v strese. Stačí len nežuť "veľké" tvrdé veci na pár dní a hlavne kašovitú stravu jesť a môže sa to samé upraviť? Alebo je nutné riešiť to s lekárom? Nakoľko o chvíľu cestujem na 2 mesiace do zahraničia, nerada by som bola, ak by ma to obmedzilo ,prípadne ohrozilo cestu, pobyt v zahraničí. Ďakujem.

Re:

Dobrý deň, pokiaľ v minulosti nebol podobný stav, bolesti a potiaže nastúpili náhle jedná sa najskôr o akútny zápal - vtedy sú najvhodnejšie chladné obklady, šetriaci režim, antiflogistiká (napr. Ibuprofenum). Pokiaľ potiaže majú chronickejší charakter, prikláňal by som sa skôr k diskopatii - potiaže spôsobené dysfunkciou kĺbneho disku. Tu je však diagnostika aj liečba náročnejšia. Áno - stres môže potiaže zhoršiť, nakoľko dôjde k zvýšeniu svalového tonusu žuvacieho svalstva (pomôže nahrievanie, masáž, cvičenia, prípravky s Guajfenezínom). Šetriaci režim a konzervatívna terapia (izometrické cvičenia, repozičné cvičenia) je každopádne vhodný, pri nelepšení absolvujte lekárske vyšetrenie event. si dajte zhotoviť aj náhryzovú dlahu.

Vložil: Denzel

Dobrý deň, mám bolesti sánky asi rok a pól ... začalo to keď som mal ťažšiu robotu a zatinal som zuby... niekedy to prešlo potom zas vrátilo ale teraz posledné tri mesiace mám bolesti každý deň... hučí mi v uchu, mám zablokovanu krčnú chrbticu a boli má aj temeno hlavy, používam nahryzovu dlahu na noc ale nezabera...bol som u zubára a povedal že mám zlý zhryz... môže tá bolesť na temene hlavy mat súvislosť zo sankou? Ďakujem veľmi pekne za odpoved

Re:

Dobrý deň, bolesti v oblasti temena a taktiež hučanie v uchu majú skôr súvis s krčnou chrbticou. Náhryzovú dlahu používajte, ale navštívte taktiež neurológa a mal by ste absolvovať rehabilitačné procedúry, masáže, cvičenia za účelom "odblokovania krčnej chrbtice". Predpokladám u vás taktiež zvýšené svalové napätie - neurológ vám môže predpísať vhodné lieky (dovtedy vyskúšajte voľnopredajný guajfenezín).

Vložil: Denisa

Dobrý deň prajem, dcera 14r. mala koncom minulého roku autonehodu, zrazilo ju auto a okrem iných zranení narazila hlavou do čelneho skla a rozbila ho...v tom čase nosila strojček na zuby. Asi po troch mesiacoch sme si všimli že začína mať problémy s čelustným klbom, hlasno pukal a pobolieval - ale len občas...nedali sa jej poriadne otvoriť usta.A teraz pol roka po nehode sa to veľmi vystupňovalo, Strojček jej medzičasom zložili, a pán doktor nás upozornil že takéto následky sa možu objaviť aj mesiace po autonehode...ideme teda na ďalšie vyšetrenia, ale stav sa rapídne zhoršuje, vytvaraju sa jej dokonca modriny pri uchu - na líci...žuvačky neje ani neškripe zubami..a nikdy pred tým s tým problem nebol...ma niekto skusenosť ako jej zatiaľ pomôcť, kým dostaneme odbornú pomoc od lekara? ďakujem pekne za radu

Re:

Dobrý deň, dotaz, že následky sa môžu objaviť aj mesiace je správny a niektoré potiaže sa môžu manifestovať dokonca až po rokoch od úrazu. Je potrebné zrealizovať vyšetrenie kĺbov magnetickou rezonanciou a následne konzultovať možnosť liečby so stomatochirurgom. Mohlo dôjsť k poškodeniu, odtrhnutiu, natrhnutiu kĺbneho disku, ku krvnému výronu do kĺbu a následne aj k tvorbe zrastov. V takýchto prípadoch treba brať do úvahy aj možnú potrebu chirurgického výkonu...

Re: Re:

Ďakujeme pekne za informácie

Vložil: Miriam Dorušincová

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Keďže mám problém so sánkovým kĺbom, musím nosiť náhryzovú dlahu na noc. Problém je však v tom, že jednoducho v noci sa nevyspím, lebo sa mi nedajú reflexne prehĺtať sliny, keďže dlaha mi drží ústa pootvorené. Neviem už ako ďalej, aby som si na to zvykla, alebo inak, či nepoznáte nejakú fintu, ako to vyriešiť. Za odpoveď vopred ďakujem.

Re:

Dobrý deň, žiaľ nijaká finta nie je... Predpokladám, že dlahu nosíte pretože v noci škrípete zubami alebo ich zatínate, a preto je dlaha na noc potrebná. Ak sa časom týchto zlozvykov zbavíte, dlahu nebudete už musieť v noci nosiť. Po 3-6 mesačnom nosení dlahy sa však odporúča urobiť v nosení dlahu prestávku.

Vložil: Dávid

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu. Ešte asi pred 2 rokmi mi priateľka povedala, že počuje moju sánku pri jedení. Od vtedy som to nejako neriešil - žiadna bolesť atď. Jedno ráno som sa zobudil a mal som pocit miernej zablokovanosti sánky no na počkanie to prešlo. Ak žujem žuvačku na ľavej strane je pohyb plynulý no na pravej strane pri dotlačení sánky pri zákuse je jemné preskočenie. Taktiež na tej pravej strane občas počujem mierne tiché praskanie. Ak chcem ústa čo najviac otvoriť ako sa dá, tiež to preskočí na pravej strane (akoby otvoríte ústa a ešte kúsok a zaklapne to). Zatiaľ nič nesprevádza bolesť. Nie som si vedomí, žiadneho úrazu, no prvý moment uvedomenia si toho bolo to ráno. Už som sa objednal na čeľustnú ortopédiu na vstupné vyšetrenie, ktoré však bude až o 3 mesiace. V minulosti som mal zubného lekára ktorý mi nevenoval veľkú pozornosť a možno ma neupozornil na veci ktoré treba riešiť. Súčasný mi odporúča do budúcna vybrať všetky 4 zuby múdrosti, nakoľko mám veľmi tesné zuby (veľmi malé medzi zubné priestory a doslova mám zuby natlačené vedľa seba), záhryz mám dobrý. Myslím si, že s tým môžu mať dočinenia zuby múdrosti, no sú to len domnienky. Snažil som sa Vám priblížiť súčasný problém a veľmi pekne Vás prosím o Váš odborný pohľad a čoho by som sa mal do vyšetrenia strániť, čím to prípadne zlepšiť. Nemyslím si že je to nejaké vážne, ale nechcem to podceniť a problém riešiť lebo samo sa to doporiadku určite nedá. Ďakujem pekne za Váš čas a cenné rady. David 25r.

Re:

Dobrý deň, problém bude súvisieť najskôr s kĺbnym diskom, vzhľadom k vášmu veku nepredpokladám degeneratívne zmeny. Môžete vyskúšať cvičenia symetrie, izometrické a repozičné cvičenia. Občasné nevýrazné pukanie nepokladám za vážnejší problém, je však vhodné kĺb šetriť (napr. dlhodobo nežuvať žuvačky! - viď. konzervatívna liečba). Pomohlo by ak občasné nosenie správne zhotovenej náhryzovej dlahy, ktorá zmierni tlak pôsobiaci na kĺbny disk. Ak do budúcna dôjde k zvýrazneniu potiaží, je vhodné doplniť vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Všímajte si prípadné škrípanie a zatínanie zubov.

Re:Re:

Dobrý deň, môže to podľa Vás súvisieť so zubami múdrosti? posledné dni sa mi začali tlačiť vonku, kedže spodné ešte nemám prerezané. Cítim, že bolesť vychadza od osmiečiek a prechadza az do oblasti spánkovej kosti a čeluste. V piatok idem k stomatochirurgovi na konzultáciu a následne vybrat vsetky osmicky. Pri posune sánky na dol, resp. jej otváraniu, cítim ze to preskakovanie spôsobujú dolné osmicky, pretoze ked sánku troska predsuniem do predu nezachyti sa to o osmicky a pohyb je plynulý. verím ze po vybratí osmieciek bude vsetko v poriadku... dakujem

Re:Re:Re:

So "zubami múdrosti" môžu súvisieť bolesti a aj prípadný pocit tlaku. Pukanie v kĺbe síce nie je typické, ale prípadné narušenie zhryzu pôsobí aj na mechaniku kĺbu. Po extrakcii osmičiek očakávam zmiernenie bolestí, ale pokiaľ bude pretrvávať pukanie, riaďte sa už spomenutými pokynmi.

Re:Re:Re:Re:

ďakujem veľmi pekne :)

Vložil: Adriana

Dobrý deň, potrebovala by som sa poradiť. Už 10 rokov sa liečim u ortopéda na artrózu ľavého TMK . Pred 2 týždňami som bola na MR vyšetrení. Záver je uvedený- Internal derangement gr. II. bilat.. Artróza tempor. klbov, výraznejšie vľavo. Anteromediálna dislokacia disku bilaterálne. Hypoplázia mandibulárnych kondylov, výraznejšie vľavo, hypolázia mandibulárneho ramena vľavo. Výrazná instabilita temp. klbov. Neviem sa rozhodnúť či pokračovať v liečbe u ortopéda (liečba prebiehala na začiatku injekciami do klbu neskôr len liekmi. Cvičenie, masáže a náhryzovú dlahu som si zistila sama a aj sama vybavila) alebo sa obrátiť na kliniku v Martine. Vopred ďakujem za radu.

Re:

Dobrý deň, degeneratívne zmeny už pretrvávať budú, ale je možné aspoň spomaliť progresiu stavu. Určite pokračujte v konzervatívnej liečbe (cvičenie...), ale taktiež by bolo vhodné absolvovať aj injekčnú aplikáciu liečiva - áno túto je možné realizovať cestou Kliniky stomatochirurgie v Martine (nezabudnite priniesť závery doterajších vyšetrení).

Re:Re:

Ďakujem.

Vložil: Nelaa

Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať mám veľké problémy s bolesťou dá sa povedať tváre už 4 mesiace a pol marodujem :( Prešla som si kopec vyšetrení lebo moja prvá neurologička mi na samotnom začiatku diagnostikovala ako zápal nervu na tvári ale sekundárna forma. Tak sme hľadali príčinu všetky možné vyšetrenia odbery všetko bolo ale v poriadku nemala som ani zápalové hodnoty najskôr to bola čisto len pravá strana a neskôr do toho už aj ľavá mala som OPUCH na tvári raz jedna strana raz druhá bola som dlho bez akýchkoľvek liekov lekári si ma vyslovene posúvali medzi sebou.. Ked som prišla k zubárovi poslal ma ku stomatochirurgovi do BA kde mi vytrhli dolnú 6 bol to mrtvy zub a pod ním bol hnis povedali že to je príčina a ešte mi doporučili dať odstrániť chirurgicky hornú 8čku ktorá bola vysoko dosť a moje problémy sa zlepšia lebo to je určite príčina všetko čo mi kazáli som naozaj podstupila:( boli to moje najhoršie týždne v živote a to mám 26 rokov a stále sú pretože moje problémy ani po tom všetkom nezmizli je pravda že sa zmiernili ale stále sú no našla som si nového zubného lekára ktorý ma podozrenie že mám ochorenie klbu už mi dal vyrobiť aj dlahu používam ju a nikedy je to celkom dobré onokedy su bolesti neznesitelné.. Chcem sa spýtať ako teraz zistím či je to ochorenie klbu ? Akým vyšetrením ? Kedže beriem už mesiac neskutočne silné neurologické lieky a bilesti stále sú a to mám dávku ako pre kona DEPAKINE CHRONO 500 MG ráno a večer a plus AMITRIPTYLIN 25Mg večer ..Čo teraz nie je podľa vás zbytočne úžívať lieky ktoré možno ani mi nepomôžu neurolog hovorí že mám ísť na kliniku chronickej bolesti ale čo ak nie je správna diagnoza ? Moje bolesti sú presne ako píšete pri žuvaní, ked veľa rozpárva hned cítim tvár , dalej stačí ked vonku fúka vietor a tak isto sa bolesti prejavia moze byť aj teplo ak je vietor tvár si musím kryť niečím, pri strese ak ma to už uplne unavuje že citím stres hned tú tvár stále mám pocit na tvári ako keby ma niekto udrel aj pri úsmeve cítim na lícach také divné pocity je to veľmi ťažko aj napísať presne čo človek cíti :(:( A už sama neviem čo dalej . A zabudla som urobili sa mi hrčky v ústách na dasnách presne hore pri sedmičkách na oboch stranách a dolu presne pri 5tkách zuboch sú pri stlačení bolestivé a tvrdé ale slinné žlazy mi vylucili ani samotný zubár doktorka nevedia čo je to :( Ďakujem

Re:

Dobrý deň, podľa môjho názoru vaše potiaže mali súvis aj so stavom chrupu, ktorý ste si už dali ošetriť a taktiež nosenie náhryzovej dlahy považujem za prospešné. Stav čeľustných kĺbov môže posúdiť stomatochirurg, ktorého ste už navštívili. Bolo by vhodné zrealizovať rontgenové vyšetrenie kĺbov, ktoré posúdi stav kostných štruktúr kĺbu a vyšetrenie magnetickou rezonanciou, ktoré posúdi stav mäkkých tkanív a kĺbneho disku. Vzhľadom k tomu, že popisujute aj svalové napätie svalstva tváre, môže sa jednať aj o tzv. myofasciálny dysfunkčný syndróm. Pokiaľ vám nebudú skompletizované vyšetrenia kĺbov noste dlahu, aplikujte teplé obklady a následne vykonávajte masáže svalstva, vyskúšajte taktež prípravky s Guajfenezíno

Titulok: Čeľustny kĺb Vložil: AdaPa

Dobrý deň. Píšem ohľadom celustneho kĺbu. Možem otvoriť ústa max na 2 cm. Podľa vyšetrenia stomatochirga pred 10 rokmimam kalcifikat na celustnom kĺbe. Jedine riešenie mi povedal je operácia. Nie je možný nejaká menej invazivna terapia pri uvedenej diagnóze.

Re:Čeľustny kĺb

Dobrý deň, menej invazívna terapia bude žiaľ u vás nedostačujúca. Potrebná bude chirurgická intervencia cestou stomatochirurgickej kliniky. Chirurgická terapia však neznamená automaticky rozsiahly výkon, ale môže predstavovať aj šetrnejšie výkony ako je napr. artroskopia. Čím dlhšie však budete výkon odkladať, tým výraznejšie môže kĺb degenerovať.

Titulok: ráno mám zaseknutú sánku Vložil: MONIKA HORVATHOVA 

Dobré ráno,už neviem ako ďalej,začalo to stuhnutím šije,krku,bolesťamu chrbta,o 2 dni na to som už nevedela pootvoriť ústa ,akokeby tam bol zaseknutý klb na ľavej strane čeľuste,
1-neurolog že vraj bellova obrna,predpísal lieky,bolesť chrbta ustúpila,ale klb na ľavo čeľuste je každe ráno akoby zablokované,
2 neuroog bellovu obrnu vylúčil,že vraj mám poškodenú medzistavcovú platničku
,zápal dutín nemám,uši sú v poriadku,stomatolog mi navrhol urobiť mostík,kedže mi chýbaju 2 zuby v zadu dole na oboch stranách,môže to byť aj z toho???keď niečo jem tak počujem ako mi praská v klbe,no a každé ráno mám akoby zablokovaný klb ktorý nepustí otvoriť ústa len na niekolko centimetrov,a ked otvorím silnejšie omo to tak strašidelne velmi pukne......cez den je to v poriadku,prosím pomôžte

Re:ráno mám zaseknutú sánku

Dobrý deň, nepredpokladám, že bolesti šije, krku, chrbta u vás súvisia s čeľustným kĺbom. Komplexnejšia diagnostika je v rukách neurológa, v prípade problémov s medzistavcovou platničkou aj neurochirurga. Ošetrenie chrupu je súčasťou liečby čeľustného kĺbu, spomalí sa degenerácia kĺbu. Na základe popisovaných potiaží predpokladám degeneratívne ochorenie. Je vhodné podrobnejšie ambulantné a röntgenologické vyšetrenie. Napíšte mi vaše osobné údaje cestou kontaktného formulára.

Titulok: Usta Vložil: Zuzana

Dobry den. Mam na Vas otazku. Momentalne sa nachadzam v Australii a odkedy som sem prisla asi pred 2 mesiacmi ma trapi bolest sanky. Skoro kazde rano sa nemozem poriadne najest pretoze ma picha na pravej strane akokeby za zubami a pred uchom. Cez den sa to trosku zlepsi ale obcas nemozem usta otvorit na niac ako 1-2cm. Pri zivani je to katastrofa vzdy. Nemam tu ziadneho znameho doktora. Je nejaka sanca skusit liecit doma? Dakujem za odpoved. Zuzana

Re:Usta

Dobrý deň, jedná sa pravdepodobne o zápal kĺbu, prípadne potiaže súvisia s dislokáciou kĺbneho disku. Nacvičujte otváranie úst, aby nedošlo k svalovým kontraktúram! V domácom prostredí vyskúšajte: aplikáciu tepla, následne masáž a cvičenia otvárania, relaxačné cvičenia, repozičné cvičenia. Siahnite po prípravkoch s obsahom guajfenezínu (200-300mg na noc, 7-10dní), ibuprofenu (300-400mg 3xd, 7dní), výživa kĺbu - chondroitin sulfát dlhodobo. Dodržujte všeobecné pravidlá konzervatívnej liečby.

Titulok: bolest celustneho klbu Vložil: Katarina

Dobry den, cca pred rokom som prekonala streptokokovu anginu, so zvacsenymi uzlinami na krku. Po nej som zacala citit tlak a bolest v sankovom klbe. Je to bolest akoby pred usami. Po prelieceni antibiotikami tlak povoli, potom pri napriklad chladnejsom pocasi alebo vetre sa bolest a tlak v sankovom klbe vrati. Nepocitujem ziadne praskanie ani bolesti pri zuvani, ale citim silny tlak smerom az do usi, mierne bolesti dutin, aj ked su volne, a tlak az smerom akoby k mandliam. Som odvtedy nachylnejsia na choroby. Je mozne ze sa jedna o TMK diagnozu o ktorej pisete? Prosila by som Vas o Vas nazor pripadne ci je na to potrebna konzultacia u vas, ten tlak v sankovom klbe je velmi neprijemny, hlavne teraz v chladnom pocasi, velmi dakujem

Re:bolest celustneho klbu

Dobrý deň, potiaže ktoré popisujete môžu súvisieť s čeľustným kĺbom, ale do súvisu s prekonanou angínou by som ich nedával. Je dobré, že nepozorujete praskanie ani vychyľovanie sánky. Aktuálne konzultácia potrebná nie je, túto môžeme dohodnúť v prípade, že vám nepomôže Konzervatívna liečba, o ktorej nájdete informácie na našej stránke. Kĺby držte v teple, dodržujte Všeobecné pravidlá, realizujete Masáže a cvičenia (relaxačné a izometrické cvičenia, nácvik kľudovej polohy sánky), pred ktorými je vhodná Aplikácia tepla. Taktiež sú vhodné doplnky stravy s obsahom chondroitin sulfátu a quajfenezín.

Titulok: silné pukanie a praskanie Vložil: Timea

Dobrý deň už cca pred rokom som začala pociťovať praskanie v ustách teda v dolnej sánke (čelustný kíb) myslela som si že som mala posunutú sánku ale po pol hodine vždy praskanie prestalo... po čase to však bolo ale intenzívnejšie a častejšie som pocitovala prasknie ale vždy sa to dalo doporiadku... no milunlý rok v dcembri sa mi asi 2x stalo že sa mi sánka zasekla a nemohla som ústa otvotiť viac ako 3 cm !! nemohla som jesť , nemohla som skoro nič , ked som sa snažila ústa otvoriť viac bolo to velmi bolestivé a naviac nemožné . ale zas ako zázrakom sa mi to po 1-2 dni napravilo... navštívila som aj lekárov, išla som aj na "rengen" ale nič mi nevedeli zistiť a povedali nám iba že v martine je na to nejký špecialista... samozrejme že som ho nenavštívila kedže sa mi tá sánka napravila.... ale to praskanie neprestávalo, nie je vôbec bolestivé len občas proste mi preskočí asi ten kíb a nič viac.... brala som to na lahkú váhu..ale v posledných dňoch mi výrazne praska ten klb (na lavej strane) ale co je ešte horšie cítim že je troška posunutie pravej strany sánky (možno posunutie klbu) .... ked otvorím ústa cítim ako sa mi z obdvoch strán posunie ten kíb a naviac vždy počut prasknutie z lavej strany .... neviete čo to môže presne byť ? čím to je spôsobené? či je to vážne , alebo sa mi to zas bude napravovať samé ? dakujem za odpoved

Re:silné pukanie a praskanie

Dobrý deň, nepredpokladám že vo vašom prípade potiaže ustúpia spontánne, skôr naopak, môžu byť častejšie a výraznejšie. Bude lepšie ak začnete váš problém riešiť - bude potrebné dôkladnejšie ambulantné vyšetrenie, RTG vyšetrenie kĺbov a prípadne aj MR vyšetrenie, cvičenia, zrejme zhotovenie náhryzovej dlahy a prípadne aj intraartikulárne injekcie... V závislosti od miesta vášho bydliska môžete kontaktovať mňa cez kontaktný formulár, prípadne kliniky stomatochirurgie v Martine, Košiciach alebo Bratislave.

Titulok: Opakované vyklbenie sanky Vložil: Boženka

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či existujú pomôcky na "spevnenie" sánky. Moja mama (85 rokov) ma problémy so sankou. Priblizne pred pol rokom jej vyskočila sánka a odvtedy sa to opakuje. Ďakujem.

Re:Opakované vyklbenie sanky

Dobrý deň, pokiaľ pani zvládne, môžete realizovať nácvik izometrických cvičení (okrem bodu 2.) za účelom stabilizácie kĺbov v dôsledku posilnenia okolitého svalstva a väziva. Najdôležitejšie je vyhnúť sa nadmernému otváraniu úst (napr. podopretie brady pri zívaní - viď Konzervatívna liečba)! Krajným riešením pri závažných formách opakovaných luxácií je napr. dočasné dlahovanie, prípadne intraartikulárne injekcie podávané cestou stomatochirurga až chirurgické výkony. Čo sa pomôcok týka, využíva sa prakový obväz brady.

Titulok: Bolest celustneho klbu Vložil: Andrea

Dobry den, vcera sa mi pri zivani stalo asi prvykrat v zivote, ze mi silno prasklo v sanke. Pri samotnom prasknuti som citila bolest no neskor to preslo. Poobede sa mi bolest vratila s tym, ze ma zacalo boliet aj ucho spanky aj v oblasti oka. Dnes rano to pobolieva este viac citim aj mensiu bolest zubov. A pri stlaceni oblasti v lavej casti tvare pri uchu ma to boli najviac. Chcela by som vediet ci je to vazne a koho v takomto pripade navstivit. Dakujem za pomoc.

Re:Bolest celustneho klbu

Dobrý deň, návštevu u lekára zatiaľ nepovažujem za nutnú. Vhodný je voľnopredajný ibuprofen a quajfenezín pravidelne po dobu min. 5dní, chondroprotektíva, obklady a hlavne šetriaci režim. Kĺb nadmerne nezaťažovať, neotvárať nadmerne ústa... (viď. Konzervatívna liečba). Pokiaľ by potiaže do týždňa neustúpili, konzultujte vášho stomatológa.

Titulok: silné praskanie Vložil: Marcela

Dobrý deň, pán doktor odporučil by ste mi riešiť problém s praskanim čelustného kĺbu pri jedle? Iné potiaže nepociťujem, mám 38 rokov. Ďakujem.

Re:silné praskanie

Dobrý deň, pokiaľ je jediným problémom praskanie, nie je potrebný zásah do TMK. Určite však dodržujte "Všeobecné pravidlá", upravte stravu "Konzervatívna liečba" (nájdete na stránke v časti Liečba). Taktiež by bola vhodná terapia prípravkami na výživu kĺbu. Konzultácia je potrebná len v prípade zhoršovania sa potiaží.

Titulok: Cvakanie celuste Vložil: Petra

Dobry vecer,Rada by som poprosila o radu. Asi 10 dni rano pocitujem stuhnutie lavej strany celuste, teda laveho celustneho klbu. Nie je to bolestive iba neprijemne. Pri jedeni mi precvakava klb a nie je to plynuly pohyb ako na pravej strane. Dnes som si uvedomila, ze to ide ovela tazsie, pri otvarani ust sa klb nechce uplne presunut a musim vynalozit trochu namahy aby sa uplne otvorila. Netrapia ma bolesti, ale docela ma to vystrasilo. Viete mi prosim poradit a pomoct?

Re:Cvakanie celuste

Dobrý deň, váš problém spočíva v nesprávnej lokalizácii kĺbneho disku. Najprv bude potrebné kĺbne štruktúry uvoľniť. Vhodná je aplikácia tepla, masáž, relaxačné cvičenia, repozičné cvičenia, nácvik kľudovej polohy sánky prípadne aj cvičenia symetrie. Môžete vyskúšať aj voľnopredajný guajfenezín, 300mg na noc, 7-10dní. Pokiaľ sa nedostavý efekt, malo by nasledovať vyšetrenie lekárom a prípadne aj zhotovenie náhryzovej dlahy.

Titulok: Kochlerarne aparaty a zapaly celustneho klbu Vložil: Felis

Dobrý deň!Už roky pri zívaní mi akoby "sekne" so sánkou doľava.Mávam časté zápaly stredného ucha a pritom na ORL zistili,že to seknutie je z čeľustných kĺbov,nakoľko ma aj mimo zistenia otitíd stále bolieva v blízkosti uší.Sú obdobia,keď to menej bolí a obdobia,kedy musím brať veľké množstvá analgetík,inak by som sa od bolesti z tých kĺbov zbláznila.Môj zubár tie seknutia v čeľustiach vôbec nerieši,že keď ma to bolí,mám si dávať analgetiká a to je všetko.Bohužiaľ,z opakujúcich sa otitíd som ohluchla na ľavé ucho a na pravé som nedoslýchavá+mám tinnitus.Na otológií to chcú riešiť s naslúchadlom alebo kochleárnym aparátom,tak by ma zaujímalo,že či to má vôbec význam,nakoľko ma uši v časti bubienka bolia už len pri jemnom dotyku,tak či by ma to so strojčekom ešte viac nebolelo a tinnitus by sa prípadne nezhoršil, alebo či by sa mi pri zavedení kochleárneho aparátu nezhoršil stav kĺbu.Ďakujem za odpoveď a želám veľa úspechov!

Re:Kochlerarne aparaty a zapaly celustneho klbu

Dobrý deň, nedoslýchavosť a bolesti TMK sú dva odlišné problémy, ktoré spolu výraznejšie nesúvisia. Čo sa týka sluchu, tu sú samozrejme k diagnostike potrebné dôkladnejšie vyšetrenia, ktoré nemám k dispozícii. Pozápalové zmeny sa totiž dajú riešiť aj iným chirurgickým spôsobom, pokiaľ je nedoslýchavosť spôsobená poruchou stredoušných kostičiek, alebo blanky bubienka. Pokiaľ sú však poškodené samotné bunky podieľajúce sa na vnímaní zvuku, vtedy žiaľ nie je iná možnosť ako sluchové pomôcky. Diagnostika je možná len cestou špecializovanej ORL ambulancie audiologickej resp. otologickej, ktoré sú súčasťou ORL kliník. Čo sa týka TMK, tak v prvom kroku je potrebné zistiť, či sa jedná o zmeny na kostných štruktúrach kĺbu, alebo mäkkých tkanivách. K tomu je potrebné realizovať ambulantné vyšetrenie, RTG, event. CT / MR vyšetrenie. Až po absolvovaní týchto vyšetrení vám môže byť navrhnutá forma liečby.

Titulok: crohn Vložil: michal

dobrý deň,ráno pociťujem bolesť v čeľustnom kĺbe,pri pohybe je bolesť silnejšia,bolesť trvá tak doobeda alebo aj dlchšie.Mám crohnovu chorobu,myslím že je to opotrebovaný kĺb a že opotrebovanie je spôsobené kortikoidmi, a samotnou crohnovou chorobou,mám 32 rokou crohna mám 20 rokou,beriem biologickú liečbu kde je zvýšené riziko nádorových ochorení v oblasti krku a hlavy.Prosím vás pekne akého lekára mám navštíviť?Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.Prajem pekný deň

Re: crohn

Dobrý deň, ranná bolesť sa je častejšie pri stuhnutí svalstva v oblasti TMK a taktiež aj pri artróze. V priebehu dňa sa následne kĺb môže "rozhýbať" a bolesti sa zmiernia. Preto sú u vás vhodné teplé obklady, masáže, relaxačné cvičenia a nácvik kľudovej polohy sánky. Taktiež môžu pomôcť myorelaxanciá a prípravky vyživujúce kĺby. Taktiež je možné, že zatínate zuby v priebehu dňa, alebo aj počas spánku - vtedy pomôže náhryzová dlaha. Vhodné by bolo na začiatku diagnostiky zrealizovať aspoň RTG vyšetrenie kĺbov - najskôr cestou stomatológa / stomatochirurga. Kortikoterapia, ktorú užívate, nemusí mať na kĺby značný vplyv, nakoľko kortikoidy samotné sú využívané aj pri liečbe artrózy.

Titulok: neviem, ako ďalej Vložil: Táňa Ustohalová

Prajem dobrý deň. Problémy s čeľustným kĺbom mám dlhé roky, vraj geneticky nesprávny zhryz zubov... Okrem toho som sama zistila, že si časti podopieram bradu - to som už eliminovala. Asi pred pol rokom (možno aj viac) mi začal opäť vyskakovať ľavý čeľustný kĺb predovšetkým v noci, ak som sa chcela obrátiť, musela som ho masážou najprv uviesť do správnej polohy budila som sa aj niekoľkokrát za noc. Okrem toho som cítila veľmi vysoké napätie pri rozprávaní - živím sa ním - prednášam, konzultujem a pod. Keď som začala lektorovať, do 15 minút. mi napätie a bolesť v ľavej časti tváre bránilo normálne pokračovať. Musela som si spánkovú časť pridžiavať rukou. Od 29. mája, kedy som cestovala klimatizovaným vlakom som okrem zápalu očných viečok získala aj silnú pulzujúcu bolesť v spánkovej oblasti, nad hornými, pod dolnými zubami, vyráža mi bolesť do ucha - tá je veľmi nepríjemná, mám mierne opuchnutú vonkajšiu časť spánkovej oblasti, opuch cítim aj vnútri v okolí kĺbu, zubov. Absolvovala som návštevu stomatológa, rontgen, ktorý vylúčil problém so zubami, následne stomatochirurga, kde mi povedali, že ma už pred 10 rokmi poučili, že čo chcem... , potom som bola na ORL vyšetrení s negatívnym nálezom. Teraz absolvujem rehabilitáciu - biolampu, laser, nasledovať bude laser a bitron. Lekár mi odporúčal robiť niekoľkokrát za sebou niekoľkokrát denne cvičenie - protitlak prstov na dolné zuby - je to veľmi bolestivé a po cvičení sa ťažkosti značne zväčšujú. Snažím sa jesť po veľmi malých sústach, stravu si aj niekedy mixujem - mrkva, orechy a pod., krájam na malé kúsky jablko... Nejako sa to nezlepšuje a preto mám obavy z cesty lietadlom na dovolenku. Obávam, se že ten tlak počas letu bude neúnosný... Prosím, poraďte mi, čo by mi pomohlo zvládnuť let s najmenšími bolesťami a či mám nádej na plnohodnotný pracovný i osobný život. Je to už veľmi obťažujúce a trvá to rovnako veľmi dlho. Ďakujem za Váš čas a odborné rady.

Re: neviem, ako ďalej

Dobrý deň, pokiaľ je prítomná porucha zhryzu, môže v konečnom dôsledku aj táto spôsobovať Vami uvedené potiaže v zmysle bolesti, napätia, poruchy hybnosti. Porucha zhryzu však má byť ortodonticky riešená čo v najmladšom veku, aby sa predišlo sekundárnemu poškodeniu kĺbnych štruktúr. Nesprávny zhryz, zatínanie zubov, zvýšené svalové napätie aj nespávne návyky majú za následok práve spomenuté sekundárne, nepriame poškodenie, a to prevažne dislokáciu disku a v neskorších štádiách až degeneratívne poruchy kĺbnych štruktúr. Vhodné je potiaže v počiatku eliminovat konzervatívnou liečbou - aplikácia tepla, masáže, cvičenia (relaxačné cvičenia, kľudová poloha sánky, izometrické Schulteho cvičenia), liečivá podporujúce výživu kĺbu, myorelaxanciá, protizápalové liečivá. Náhryzová dlaha je vhodná len po ukončení ortodontickej liečby (dlaha bráni posunu zubov a cieľom ortodontickej liečby je práve ich posun a úprava zhryzu). Pokiaľ konzervatívna liečba nepostačuje, sú vhodné obstreky - viskosuplementácia, prípadne artroskopia a kĺbna laváž, doplnenie vyšetrenia magnetickou rezonanciou.

Re:Re:neviem, ako ďalej Vložil: Táňa Ustohalová

Veľmi pekne vám ďakujem za Vašu odpoveď a vysvetlenie. Teplo pomáha, pomáha aj kľudový režim, ktorý však v práci v prevažnej miere si nemôžem dopriať. Po dovolenke sa pustím opäť, aj s pomocou Vašich rád, do procesu liečby - snáď aj úspešnejšie ako doposiaľ. Prajem Vám všetko dobré, s úctou, T. Ustohalová

Titulok: čelustný kĺb Vložil: Petra Janošková

Dobrý deň, môj stomatológ mi robil panoramatický rtg a upozornil ma, že mám veľmi opotrebovaný čelustný kĺb, vraj tam mám veľmi malú jamku (dôvod zatínanie zubov v spánku, bruxizmus). Vyhotovil mi dlahu, ktorú si dávam počas spánku.
Dlaha veľmi nepomáha, v noci naďalej zatínam zuby, avšak na opotrebaní dlahy je vidno, že sa to týka len dvoch zubov. Odporučil mi objednať sa na nejakú konzultáciu k stomatochirurgovi. Často v ľavom uchu počujem aj chrapčanie toho kĺbu. Okrem toho mám problémy s očami (astigmatizmus, vysokú krátkozrakosť) V tvárovej časti cítim často napätie a mám akoby problém aj tvár uvolniť. Tiež mám problémy s hryzom - vrchné zuboradie mám viac v predu oproti spodnému.
Chcem sa Vás opýtať ako by som mala postupovať? Mám navštíviť najprv stomatochirurga alebo ORL alebo čelustného ortopeda.. alebo koho vlastne. Ďaujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

Re:čelustný kĺb

Dobrý deň, vo Vašom prípade je nutné v nosení náhryzovej dlahy počas noci pokračovať. Ďalej sú z konzervatívnej liečby vhodné masáže svalov, relaxačné cvičenia, nácvik kľudovej polohy sánky, terapia teplom, lokálne prípravky - gély a výživové doplnky na podporu regenerácie chrupaviek. Potrebná bude priamo konzultácia u stomatochirurga a podľa jeho zváženia aj u čeľustného ortopéda. ORL lekára nie je potrebné konzultovať, na základe popisovaných obtiaží nepredpokladám súvis s danou oblasťou.

Titulok: Bolesť hlavy Vložil: Jana

Dobrý deň, prosím o radu, asi pred 2,5 mesiacmi som začala mať problémy s bolesťou hlavy - najskôr v spánkovej oblasti, potom na čeľustiach, okolo uší- absolvovala som prirodzene najskôr ORL vyšetrenie, kde bolo spravené RTG dutín a konštatovaný zápal, preliečený ATB, zápal zmizol, bolesť zostala, potom som absolvovala vyšetrenie u zubára, rovnako spravený RTG, kde bola viac-menej vylúčená spojitosť mojich problémov so zubami...Nakoniec som absolvovala RTG čeľustných kĺbov, kde bolo vidieť vľavo zúženú štrbinu a vyslovené podozrenie na subluxáciu...doporučené MR vyšetrenie- obvodný lekár ma odoslal k ortopédovi, tam ma vyšetrenie , rovnako aj MR ešte len čaká...
takže moja otázka: môžu problémy s čeľustným kĺbom spôsobovať moju bolesť hlavy, ktorú by som opísala ako trvalú-každodennú a celodennú, nie veľmi silnú ale skôr nepríjemnú, tlakovú, putujúcu: niekdy ma bolí oblasť okolo ucha, častejšie lícna kosť a spánková kosť, občas bolesť vystreľuje cez spánok a čelo až k vrcholu hlavy ; väčšinou ma bolí len ľavý bok hlavy, ale niekedy obe strany...bolesti trvajú celý deň, ale spávať kvôli nim nemám problém ( našťastie :) ) lieky proti bolesti (paracetamolové, alebo ibalgin) nemajú na bolesť takmer žiaden účinok...prosím o radu, už to začína byť veľmi obťažujúce...Ďakujem...

Re:Bolesť hlavy

Dobrý deň, áno postihnutý čeľustný kĺb môže spôsobovať potiaže, ktoré popisujete. Príčin potiaží však môže byť viac. Bola vylúčená ORL a stomatologická príčina, možný je však napr. aj neurologický problém... Pokiaľ MR a ortopedické vyšetrenie vyvráti možnosť pôvodu bolesti z čeľustného kĺbu je vhodné doplniť neurologické vyšetrenie. Aj normálny nález na MR vyšetrení však nevylučuje napr. možnosť svalového stuhnutia v oblasti čeľustného kĺbu spôsobujúceho popisovanú bolesť. Stuhnuté svalstvo môžete uvoľniť nahrievaním, masážou, relaxačnými cvičeniami, nácvikom kľudovej polohy sánky, z liekov môžete skúsiť guajfenezín... - v prípade, že pocítite dobrý efekt, môže byť práve postihnutie svalov príčinou bolesti. V prípade nálezu patológie na MR bude pravdepodobne vhodná náhryzová dlaha a s týmto vám ortopéd určite nepomôže. Subluxáciu prípadne pomôže dodiagnostikovať nielen OPG, ale aj RTG vyšetrenie kĺbov v Schüllerovej projekcii pri zatvorených aj otvorených ústach... V prípade potreby môžete osobne konzultovať nás (Kontakt), prípadne stomatochirurga zaoberajúceho sa danou problematikou.

Titulok: problémy s čeľustným klbom Vložil: Katarina

Dobry den, pred par dnami mi popri jedle prasklo v lavom celustnom klbe, co sa mi cas od casu stavalo, preto som tomu neprikladala zavaznost. No uz v ten vecer som zasala mat bolesti a nevedela som dovriet celust. Tieto problemy este stale pretrvavaju. Moj problem je, ze pracujem na riecnej lodi a ked budeme stat v Bratislave, tak by som rada zasla k lekarovi, len neviem, ci si mam zabezpecit termin u zubneho lekara alebo niekde inde. Vedeli by ste mi prosim poradit. Dakujem pekne

Re:problémy s čeľustným klbom

Dobrý deň, doporučujem vám konzultovať radšej priamo stomatochirurga - ohľadom postupu vyšetrenia/objednania v Bratislave sa informujte telefonicky na ambulancii Kliniky ústnej, čeľustnej a tvárovej chirurgie LF UK a UNB, Nemocnica Ružinov, UNB.

Titulok: Stuhnutie čeľustných svalov Vložil: Ivan

Dobrý deň,
pred 14 dňami mi vyberali "48-ku". Keď som 2 dni po zákroku pociťoval bolesť celej pravej sánky, stomatológ mi ranu skontroloval, vyčistil a dezinfikoval. To isté urobil po 4 dňoch, keď bolesť neustúpila. Navyše, už vtedy som začínal mať problém s otváraním úst. Aby sa predišlo komplikáciám,stomatológ mi predpísal ATB Dalacine. Po 6 dňoch sa bolesť stupňovala, pridal sa opuch celej pravej strany a boli zmenené ATB na Augmentin. Na 8 deň po extrakcii som absolvoval panoramatické RTG a so snímkom som bol v chirurgickej stomatologickej ambulancii UN Martin. RTG snímok nepotvrdil žiadne "zvyšky" zubu, ani nejaké zápalové ložisko. Ani následné kontroly nepreukázali, že by problém bol v rane po vytrhnutej "48-ke".
Dnes, 14 dní po vytiahnutí zubu mám stále opuchnutú pravú sánku ("submandibulárne vpravo") a stiahnutie svalov pretrváva. Ústa nemôžem sám otvoriť na viac ako 1cm, pri "násilnom" otváraní pociťujem silnú bolesť v pravej sánke (v kĺbe?). Tak sa o to ani nepokúšam.
Môže to byť následok silného a dlhého otvorenia úst pri trhaní zadnej stoličky ?
Ako mám, prosím Vás, postupovať v tomto prípade? Uvoľnia sa svaly časom dobrovoľne ? Alebo bude potrebný nejaký zákrok ? Pomôže domáca rehabilitácia, cvičenia, obklady a pod.? Vopred ďakujem za rady.

Re:Stuhnutie čeľustných svalov

Dobrý deň, vaša komplikácia po trhaní zubov je nepríjemná, ale bežná. Najpravdepodobnejšie u vás došlo k svalovému spazmu. Stav sa vo väčšine prípadov postupne sám spontánne upraví. Trvanie spazmu je však už u vás dlhšie a rozsah otvárania úst malý, preto je úplne nevyhnutné započať ihneď konzervatívnu terapiu, aby ste predišli závažnejším komplikáciám v zmysle kontraktúry. Dôležité je zvládnuť zápal - antibiotiká už užívate, ďalej sú vhodné nesteroidné antiflogistiká (napr. ibuprofén, 400mg tbl. 2-3x denne apoň na 7 dní, taktiež gél lokálne). Ďalej je nutné uvoľniť svalstvo - lieky uvoľňujúce svalstvo (napr. voľnopredajný guajfenezín, 300mg na noc, 7-10dní), z nefarmakologickej liečby (nájdete na našej www stránke v sekcii Otázky a odpovede / Liečba) je dôležitá Aplikácia tepla následne Masáže a Cvičenia otvárania - vo vašom prípade aj pasívne (predtým možno užiť taktiež guajfenezín). Stav nepodcente, venujte sa spomenutej liečbe, aby ste predišli vzniku svalových kontraktúr! V prípade pretrvávania potiaží, nelepšenia stavu je nevyhnutné konzultovať stomatológa a fyzioterapeuta.

Titulok: Stale nenajdeny zdroj bolesti Vložil: Jozef

Dobry den, uz piaty mesiac sa pohybujem od jedneho doktora k druhemu, zatial vsak bez vysledne. Cca pred 7 mesiacmi som postavil svoj trening hlavne na cvikoch s jednoruckami. Samozrejme, ze som si daval pozor na techniku a rozvicku pred a strecing po. Asi po 2 mesiacoch ma zacalo boliet v hornej casti predneho krku (oblast ohryzku a mandli), hlavne pri prehltani. Myslel som, ze je to z cvicenia, preto som prestal. Mam pocit ako keby mi pri prehltani ohryzok o nieco "zadrel" a celkom to zaboli. Prehltat mozem len tak, ze hlavu predsadim alebo otocim do stran. Absolvoval som vysetrenie neurologom (robili mi len rtg), d tromi krciarmi, sono stitnej zlazy, rtg prehltacieho reflexu, gastrofibriskopiu, alergologa, ortopeda, masaz. Vsetko negativne. Bolest sa vsak v priebehu casu zhorsuje. Teraz je uz v podstate celodenna, naviac vsak v istych momentoch vystreluje do laveho ucha a do celustneho klbu. V poslednych 2-3 tyzdnoch sa mi stane, ze musim otvarat usta len pomenej, nakolko pri vacsom pohybe ust citim bolest v lavej casti celustneho klbu. Uzival som aj antibiotika, probiotika, kloktal som akesi antisepticke vodicky, aktualne beriem flector v prasku, skusal som si oblast mazat mastami ako fastum, diclobene a pod. Bez uspechu. Je mi jasne, ze toto forum nie je miestom lekarskej konzultacie, ale zaujimal by ma aspon Vas nazor, ktorym smerom sa mam dalej uberat, kedze podla lekarov odbornikov som zdravy. Bolest a stazene prehltanie sa za tie mesiace vsak stale zhorsuje. Dakujem.

Re:Stale nenajdeny zdroj bolesti

Dobrý deň, kedže vaše potiaže pretrvávajú je podľa mňa vhodné absolvovať opakovane s odstupom času (cca 3 mesiace) prinajmenšom ORL vyšetrenie a USG vyšetrenie krku a to aj napriek negatívnym predchádzajúcim záverom, aby nedošlo k prehliadnutiu prípadného procesu, ktorý dovtedy nemusel byť viditeľný! Zvyčajne bolesť vystreľuje z oblasti krku, krčnej mandle do oblasti ucha a čeľustného kĺbu, ale nie je vylúčený aj opačný priebeh. Do úvahy, i keď s otáznym záverom prichádza ešte aj dodatočné vyšetrenie kĺbu (RTG, OPG, MR...) a ucha (Otomikroskopia, Audiometria, MR vnútorného ucha a PC uhla...), (v prípade potreby je možné dohodnúť konzultáciu). Pri bolesti, ktorú lokalizujete priamo do kĺbu vyskúšajte postupy uvedené v - Konzervatívna liečba.

Titulok: Vyklbenie čeľuste a zlý zhryz Vložil: Alexander

Dobrý deň, predvčerom sa mi stalo, že po zívnuti sa moja sánka už nevrátila naspäť a nasledovala nepríjemná bolesť v oblasti spankov. Na pohotovosti zistili že mi vypadol ľavý kĺb. Po náprave prišla úľava aj keď určité bolesti pretrvávajú. Mám však teraz problém s tým, že mám iný zhryz, čo nie je veľmi príjemné a taktiež pri žúvani cítim ako mi preskakuje ľavý kĺb. Viem, že svaly sú ešte natiahnuté, teda možno to chce čas, ale čo keď je potrebný včasný zásah. Čo by ste mi poradili?Vďaka.

Re:Vyklbenie čeľuste a zlý zhryz

Dobrý deň, vo vašom prípade sa jednalo o luxáciu čeľustného kĺbu a bol u vás vykonaný Hippokratov manéver, ktorým kĺb reponovali. Stav ktorý u vás predpokladám sa nazýva hypermobilita čeľustného kĺbu. To znamená, že hybnosť kĺbu je vyššia, dokážete otvoriť ústa výraznejšie ako je norma. U pacientov s hypermobilitou čeľustného kĺbu následne dochádza pri nadmernom otvorení úst častejšie k luxáciám (vyskočenie kĺbu, pričom je nutné ho manuálne reponovať) a subluxáciám (k repozícii dochádza spontánne pri zatvorení úst) a to napríklad aj pri zívaní. Liečba po repozícii spočíva v imobilizácii kĺbu (obmedzení pohybu) na minimálne 7-10 dní. Po repozícii sa niekedy nakladá na bradu prakový obväz, ktorý drží ústa privreté a obmedzuje ich pohyb. Je dôležité obmedziť žuvanie, len minimálne otvárať ústa, doporučená je mäkká strava, menšie sústa, čo najmenej odhrýzať prednými zubami, vyhnite sa žuvačkám. Treba obmedziť reč, spievanie, pri zívaní si podoprieť päsťou bradu, aby sa ústa prílišne neotvárali. Kľudový režim umožňuje spevnenie rozvoľneného kĺbneho púzdra a väzov. Pri bolestivosti sú vhodné nesteroidné antiflogistiká a to lokálne vo forme gélu (7-10dní), pri výraznejšej bolestivosti aj celkové vo forme tabletiek. Po úprave stavu do úvahy prichádzajú izometrické cvičenia.

Titulok: problémy s čeľustným klbom Vložil: Slávka Schmognerová

Dobrý den, už zhruba 2 roky mam problém s pravou časťou tváre. Trvalo dlho, kým som zistila príčinu. Padol za obeť zdravý zub, nespočetné návštevy stomatológov, neurológov /podozrenie na zápal tvarového nervu/, rehabilitácie, reumatolog... V noci som nosila náhryzovú dlahu. Zhruba pred rokom mi stomatochirurgia KE odporučila vyhotovenie zubného mostíka kvoli disharmonii lavej a pravej časti chrupu. Čo som aj urobila, problémy ustali možno na mesiac, potom sa to vrátilo znovu. Bolesti pretrvávajú, nie sú každodenné, ale 3-4 dni v týzdni mi strpčujú život. Bolia ma akokeby zuby, vystreluje to aj k usiam. Už roky má trápi migrena, teraz sa mi zdá, že nestalo zhoršenie aj tohto problemu. Mám 40 rokov, neskrípem zubami, nemám psychické problémy. Pripomínam to len preto, lebo aj to mi bolo naznačené, že si to vymýslam. V KE mi bol robený aj RTG snímok klbov, ktorý sa zdá bol v poriadku. Až minulý mesiac ma reumatologička poslala na MR. Výsledky sú: Incip.artrotické zmeny vpravo so subluxáciouu gr.I - Wilkes grade I. Bez hrubších patomorfologických zmien na lavom TMK. Neviem, ako mám ďalej postupovať. Urobím všetko na vyriešenie tohto problému. Som z toho už nešťastná. Dakujem za odpoved.Slávka Schmognerová

Re:problémy s čeľustným klbom

Dobrý deň, v podstate ste už absolvovala väčšinu dostupných vyšetrení a využila možnosti konzervatívnej liečby, ktorá však žiaľ u vás nemá dostatočný efekt. Dobre je, že zmeny na kĺbe u vás nie sú pokročilé - I.štádium z V.možných. Napriek vami pociťovanému nedostatočnému efektu je konzervatívna terapia (rehabilitácia, náhryzová dlaha...) veľmi dôležitá a treba v nej pokračovať, aby sa zabránilo ďalšej progresii kĺbnych zmien a problémov. Pracovisko stomatochirurgie v KE má dobrú úroveň a sú naň pozitívne ohlasy, ale vo vašom prípade by bolo možno vhodné konzultovať nezávisle aj iné pracovisko stomatochirurgie, kde možno budú mať na niektoré liečebné postupy odlišný pohľad, tým nič nepokazíte. Na stránke nájdete kontakt na pracovisko stomatochirurgie v Martine, objednajte sa na Ambulanciu porúch temporomandibulárnych kĺbov a vypočujte si aj iný názor. K vyšetreniu je nutné priniesť CD nosič s magnetickou rezonanciou, popis rezonancie, RTG snímku, náhryzovú dlahu (je možné že vám navrhnú zhotovenie iného typu dlahy), správy od stomatológa, reumatológa aj neurológa.

Titulok: bolest sanky a krv v uchu Vložil: monika 

Dobrý den, pred dvomi rokmi mi v celkovej anesteze vyberali obe osmicky, jedna strana bola bezproblemova, druha od zaciatku velmi bolela a odvtedy mam bolesti celustneho klbu, neviem otvorit usta, praska mi v sanke a v poslednom case sa pridruzili aj bolesti hlavy a ucha. Stomatochirurg mi urobil panoramaticku snimku a este aj nejaky iny rontgen a zuby su v poriadku, nic mi tam pri operacii nezabudli:) liecil ma ibalginom a colafitom plus kludovy rezim. Trosku sa to zlepsilo ale pri silnych bolestiach je ibalgin najvacsi kamarat. Pred par dnami som skusala, ci mi v sanke nepraska, a potom sa mi pustila krv z ucha. Dost ma to vystrasilo, neviem, ci to moze spolu suvisiet, ale kedze bola sobota vecer, nesla som k lekarovi, odvtedy sa nic podobne nezopakovalo. Co mam robit, akeho lekara navstivit? Bolesti v uchu a sanke nie su stale, skor v takych vlnach. Dakujem

Re:bolest sanky a krv v uchu

Dobrý deň, dôležité je, že stomatochirug realizoval snímkovanie, vylúčil postihnutie zubov a na základe panoramatickej snímky určite posúdil aj stav kostných štruktúr čeľustného kĺbu. Pokiaľ však potiaže pretrvávajú, hybnosť je obmedzená a v kĺbe neprimerane praská, bolo by vhodné doplniť vyšetrenie magnetickou rezonanciou, na základe ktorého by bolo možné posúdiť taktiež stav kĺbneho disku. Taktiež si odsledujte, či zuby nezatínate, či s nimi neškrípete, či je pohyb sánky súmerný. Ibalgin pôsobí aj protizápalovo, takže je vhodný (ale nie dlhodobo), Colafit užívajte aj naďalej. Čo sa týka krvácania z ucha, nenachádzam súvis s postihnutím kĺbu. Najčastejšie ku krvácaniu dochádza pri prekonaní stredoušného zápalu, pričom zvyčajne nezostávajú následky. Pokiaľ bolesť ucha pretrváva, opäť sa objaví krvácanie, máte pocit, že horšie na dané ucho počujete, tak je určite vhodné ORL vyšetrenie (otomikroskopické, prípadne audiometria, tympanometria, až CT...).

Titulok: Problémy zo sánkou Vložil: Lukáš Cmarko 

Dobrý deň,Chcel by som sa spýtať v čom by mohol byť môj problém. Približne pred pol rokom som mal úraz (prasknutý ušný bubienok pri páde do vody), tento problém sa vyriešil a na poslednej kontrole mi ORL lekár povedal, že bubienok mám plne zrastený. Po čase ma však začali pobolievať uši a tak som bol znovu u lekára a kvapky mi na čas pomohli. Teraz však mám problém, že ma bolí ucho/sánka pri pohybe zo sánkou (hlavne dopredu), trochu mi v nej aj občas puká. Problémy s otváraním úst nemám no počujem slabé pukanie hlavne pri jedení. Niekedy mám pocit že mám aj zaľahnuté v uchu. Toto pukanie a slabá bolesť pri pohybe sánky je hlavne na opačnej strane ako som mal poškodený bubienok. ORL lekár mi nato povedal, že mám zájsť zubárovi. Ten mi odporučil nahrievanie biolampou a kašovité jedlá. No zatiaľ necítim žiadnu úľavu od týchto symptómov.

Re:Problémy zo sánkou

Uvádzané problémy nie sú typické pre stav po perforácii blanky bubienka, jedná sa skôr o potiaže vzniknuté v dôsledku poruchy funkcie chrupaviek a kĺbneho disku čeľustných kĺboch. Pukania sa už zrejme úplne nezbavíte, ale určite sa treba venovať prevencii ešte výraznejšieho poškodenia kĺbov. Vo vašom prípade sú vhodné doporučené liečivá, cvičenia (pokiaľ je hybnosť dostatočná) realizovať s mierou, ale masáže svalstva sú určite prospešné. Bolo by vhodné posúdiť zhryz, najlepšie zubárom. Taktiež sú vhodné teplé obklady v obdobiach, kedy je svalstvo stuhnutejšie, biolampa určite neuškodí. V chlade sa snažiť držať kĺby v teple. Strava v súlade s pokynmi zubára by mala byť mäkšia, nežuvať žuvačky. Pokiaľ tieto opatrenia nepomôžu, je nutné ORL a stomatologické vyšetrenie - vyšetrenie uší a kĺbov samotných, zhryzu, prípadné zhotovenie nočnej náhryzovej dlahy, MR vyš. ...

Re:Re:Problémy zo sánkou Vložil: Lukáš Cmarko

Dobrý deň,Pred dvoma dňami som bol znovu u ORL lekára kvôli častému zaľahnutiu v ľavom uchu. Robil mi testy: tympanogram a audiogram (ľavé ucho bolo slabšie o 0.5% kvôli zaľahnutiu), ktoré vykazovali normálne hodnoty a povedal mi že ucho mám v poriadku a že zaľahnutia sa mám zbavovať tak že si chytím nos a silno fúknem. Odporučil mi nahrievanie, biolampu a Veral alebo Voltaren gél na kĺb a povedal, že zaľahnutie a slabučká strata sluchu môže byť spôsobené aj problémami ktoré mám. Chcel by som sa spýtať či naozaj problémy s kĺbom môžu spôsobovať zaľahnutie v uchu a či ste sa s tým už niekedy stretli alebo by to mohlo mať iné dôsledky ? (nejaké problémy v strednom alebo vnútornom uchu, napríklad tlak) ale to by mi asi ORL lekár zistil nie ?

Re:Re:Re:Problémy zo sánkou

Dobrý deň, rada lekára je správna, tento manéver sa nazýva Valsalvov manéver a pri jeho vykonávaní dochádza k dočasnému rozšíreniu Eustachovej trubice, ktorá prepája nosohltan so stredným uchom, pričom dochádza k vyrovnávaniu tlakového rozdielu. K zaľahnutiu pritom dochádza napríklad už aj pri zmene nadmorskej výšky, pri bežnom prechladnutí - v dôsledku opuchu sliznice... Niektorí ľudia majú Eustachovu trubicu prirodzene anatomicky užšiu, a preto u nich môže byť tento problém frekventovanejší a výraznejší, a to obojstranne, alebo len jednostranne. Taktiež môžu trpieť častejšími zápalmi stredného ucha. Vaše potiaže so zaľahnutím v uchu by mohli zmierniť taktiež antihistaminiká, lieky s obsahom pseudoefedrínu, dekongestíva, preplachy nosa slanými roztokmi. Áno, porucha sluchu, môže vzniknúť v dôsledku zmien tlaku v stredouší. Nepredpokladám však, že potiaže s čeľustným kĺbom by mali spôsobiť problémy so sluchom a problémy so stredným uchom, stredoušným tlakom. Pacienti však niekedy pociťujú v uchu na strane poškodeného kĺbu bolesti, ktoré sa na túto oblasť z kĺbu prenášajú, pričom samotné ucho je zdravé, nie je však typické zaľahnutie. Nahrievanie, gély, biolampa sú vhodné na zmiernenie bolestí kĺbu, nepredpokladám však výraznejší vplyv na stredoušný tlak.
Vytvorte si webové stránky zdarma!