Diskusné fórum

Diskusné fórum Aktívne


V tejto sekcii môžete navzájom zdieľať Vaše skúsenosti, rady a postrehy z diskutovanej problematiky čeľustného kĺbu. Diskusia je priebežne kontrolovaná lekárom a v prípade potreby bude korigovaná a usmernená. Skôr ako začnete novú diskusiu presvedčte sa, či už daná téma nebola konzultovaná.


Príspevky

Príspevky (2016)

Titulok: Čeľustny kĺb Vložil: AdaPa Dátum: 29.11.2016

Dobrý deň. Píšem ohľadom celustneho kĺbu. Možem otvoriť ústa max na 2 cm. Podľa vyšetrenia stomatochirga pred 10 rokmi mam kalcifikat na celustnom kĺbe. Jedine riešenie mi povedal je operácia. Nie je možný nejaká menej invazivna terapia pri uvedenej diagnóze.

Re:Čeľustny kĺb Vložil: Dr. Dátum: 01.12.2016

Dobrý deň,
menej invazívna terapia bude žiaľ u vás nedostačujúca. Potrebná bude chirurgická intervencia cestou stomatochirurgickej kliniky. Chirurgická terapia však neznamená automaticky rozsiahly výkon, ale môže predstavovať aj šetrnejšie výkony ako je napr. artroskopia. Čím dlhšie však budete výkon odkladať, tým výraznejšie môže kĺb degenerovať.


Titulok: ráno mám zaseknutú sánku Vložil: MONIKA HORVATHOVA Dátum: 20.11.2016

Dobré ráno,už neviem ako ďalej,začalo to stuhnutím šije,krku,bolesťamu chrbta,o 2 dni na to som už nevedela pootvoriť ústa ,akokeby tam bol zaseknutý klb na ľavej strane čeľuste,
1-neurolog že vraj bellova obrna,predpísal lieky,bolesť chrbta ustúpila,ale klb na ľavo čeľuste je každe ráno akoby zablokované,
2 neuroog bellovu obrnu vylúčil,že vraj mám poškodenú medzistavcovú platničku
,zápal dutín nemám,uši sú v poriadku,stomatolog mi navrhol urobiť mostík,kedže mi chýbaju 2 zuby v zadu dole na oboch stranách,môže to byť aj z toho???keď niečo jem tak počujem ako mi praská v klbe,no a každé ráno mám akoby zablokovaný klb ktorý nepustí otvoriť ústa len na niekolko centimetrov,a ked otvorím silnejšie omo to tak strašidelne velmi pukne......cez den je to v poriadku,prosím pomôžte

Re:ráno mám zaseknutú sánku Vložil: Dr. Dátum: 25.11.2016

Dobrý deň,
nepredpokladám, že bolesti šije, krku, chrbta u vás súvisia s čeľustným kĺbom. Komplexnejšia diagnostika je v rukách neurológa, v prípade problémov s medzistavcovou platničkou aj neurochirurga. Ošetrenie chrupu je súčasťou liečby čeľustného kĺbu, spomalí sa degenerácia kĺbu. Na základe popisovaných potiaží predpokladám degeneratívne ochorenie. Je vhodné podrobnejšie ambulantné a röntgenologické vyšetrenie. Napíšte mi vaše osobné údaje cestou kontaktného formulára.


Titulok: Usta Vložil: Zuzana Dátum: 18.11.2016

Dobry den. Mam na Vas otazku. Momentalne sa nachadzam v Australii a odkedy som sem prisla asi pred 2 mesiacmi ma trapi bolest sanky. Skoro kazde rano sa nemozem poriadne najest pretoze ma picha na pravej strane akokeby za zubami a pred uchom. Cez den sa to trosku zlepsi ale obcas nemozem usta otvorit na niac ako 1-2cm. Pri zivani je to katastrofa vzdy. Nemam tu ziadneho znameho doktora. Je nejaka sanca skusit liecit doma? Dakujem za odpoved. Zuzana

Re:Usta Vložil: Dr. Dátum: 25.11.2016

Dobrý deň,
jedná sa pravdepodobne o zápal kĺbu, prípadne potiaže súvisia s dislokáciou kĺbneho disku. Nacvičujte otváranie úst, aby nedošlo k svalovým kontraktúram! V domácom prostredí vyskúšajte: aplikáciu tepla, následne masáž a cvičenia otvárania, relaxačné cvičenia, repozičné cvičenia. Siahnite po prípravkoch s obsahom guajfenezínu (200-300mg na noc, 7-10dní), ibuprofenu (300-400mg 3xd, 7dní), výživa kĺbu - chondroitin sulfát dlhodobo. Dodržujte všeobecné pravidlá konzervatívnej liečby.


Titulok: bolest celustneho klbu Vložil: Katarina Dátum: 27.10.2016

Dobry den,
cca pred rokom som prekonala streptokokovu anginu, so zvacsenymi uzlinami na krku. Po nej som zacala citit tlak a bolest v sankovom klbe. Je to bolest akoby pred usami. Po prelieceni antibiotikami tlak povoli, potom pri napriklad chladnejsom pocasi alebo vetre sa bolest a tlak v sankovom klbe vrati. Nepocitujem ziadne praskanie ani bolesti pri zuvani, ale citim silny tlak smerom az do usi, mierne bolesti dutin, aj ked su volne, a tlak az smerom akoby k mandliam. Som odvtedy nachylnejsia na choroby. Je mozne ze sa jedna o TMK diagnozu o ktorej pisete? Prosila by som Vas o Vas nazor pripadne ci je na to potrebna konzultacia u vas, ten tlak v sankovom klbe je velmi neprijemny, hlavne teraz v chladnom pocasi, velmi dakujem

Re:bolest celustneho klbu Vložil: Dr. Dátum: 27.10.2016

Dobrý deň,
potiaže ktoré popisujete môžu súvisieť s čeľustným kĺbom, ale do súvisu s prekonanou angínou by som ich nedával. Je dobré, že nepozorujete praskanie ani vychyľovanie sánky. Aktuálne konzultácia potrebná nie je, túto môžeme dohodnúť v prípade, že vám nepomôže Konzervatívna liečba, o ktorej nájdete informácie na našej stránke. Kĺby držte v teple, dodržujte Všeobecné pravidlá, realizujete Masáže a cvičenia (relaxačné a izometrické cvičenia, nácvik kľudovej polohy sánky), pred ktorými je vhodná Aplikácia tepla. Taktiež sú vhodné doplnky stravy s obsahom chondroitin sulfátu a quajfenezín.


Titulok: silné pukanie a praskanie Vložil: Timea Dátum: 16.10.2016

Dobrý deň už cca pred rokom som začala pociťovať praskanie v ustách teda v dolnej sánke (čelustný kíb) myslela som si že som mala posunutú sánku ale po pol hodine vždy praskanie prestalo... po čase to však bolo ale intenzívnejšie a častejšie som pocitovala prasknie ale vždy sa to dalo doporiadku... no milunlý rok v dcembri sa mi asi 2x stalo že sa mi sánka zasekla a nemohla som ústa otvotiť viac ako 3 cm !! nemohla som jesť , nemohla som skoro nič , ked som sa snažila ústa otvoriť viac bolo to velmi bolestivé a naviac nemožné . ale zas ako zázrakom sa mi to po 1-2 dni napravilo... navštívila som aj lekárov, išla som aj na "rengen" ale nič mi nevedeli zistiť a povedali nám iba že v martine je na to nejký špecialista... samozrejme že som ho nenavštívila kedže sa mi tá sánka napravila.... ale to praskanie neprestávalo, nie je vôbec bolestivé len občas proste mi preskočí asi ten kíb a nič viac.... brala som to na lahkú váhu..ale v posledných dňoch mi výrazne praska ten klb (na lavej strane) ale co je ešte horšie cítim že je troška posunutie pravej strany sánky (možno posunutie klbu) .... ked otvorím ústa cítim ako sa mi z obdvoch strán posunie ten kíb a naviac vždy počut prasknutie z lavej strany .... neviete čo to môže presne byť ? čím to je spôsobené? či je to vážne , alebo sa mi to zas bude napravovať samé ? dakujem za odpoved

Re:silné pukanie a praskanie Vložil: Dr. Dátum: 27.10.2016

Dobrý deň,
nepredpokladám že vo vašom prípade potiaže ustúpia spontánne, skôr naopak, môžu byť častejšie a výraznejšie. Bude lepšie ak začnete váš problém riešiť - bude potrebné dôkladnejšie ambulantné vyšetrenie, RTG vyšetrenie kĺbov a prípadne aj MR vyšetrenie, cvičenia, zrejme zhotovenie náhryzovej dlahy a prípadne aj intraartikulárne injekcie... V závislosti od miesta vášho bydliska môžete kontaktovať mňa cez kontaktný formulár, prípadne kliniky stomatochirurgie v Martine, Košiciach alebo Bratislave.


Titulok: Opakované vyklbenie sanky Vložil: Boženka Dátum: 22.09.2016

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či existujú pomôcky na "spevnenie" sánky. Moja mama (85 rokov) ma problémy so sankou. Priblizne pred pol rokom jej vyskočila sánka a odvtedy sa to opakuje.
Ďakujem.

Re:Opakované vyklbenie sanky Vložil: Dr. Dátum: 23.09.2016

Dobrý deň,
pokiaľ pani zvládne, môžete realizovať nácvik izometrických cvičení (okrem bodu 2.) za účelom stabilizácie kĺbov v dôsledku posilnenia okolitého svalstva a väziva. Najdôležitejšie je vyhnúť sa nadmernému otváraniu úst (napr. podopretie brady pri zívaní - viď Konzervatívna liečba)! Krajným riešením pri závažných formách opakovaných luxácií je napr. dočasné dlahovanie, prípadne intraartikulárne injekcie podávané cestou stomatochirurga až chirurgické výkony. Čo sa pomôcok týka, využíva sa prakový obväz brady.


Titulok: Bolest celustneho klbu Vložil: Andrea Dátum: 21.09.2016

Dobry den,
Vcera sa mi pri zivani stalo asi prvykrat v zivote, ze mi silno prasklo v sanke. Pri samotnom prasknuti som citila bolest no neskor to preslo. Poobede sa mi bolest vratila s tym, ze ma zacalo boliet aj ucho spanky aj v oblasti oka. Dnes rano to pobolieva este viac citim aj mensiu bolest zubov. A pri stlaceni oblasti v lavej casti tvare pri uchu ma to boli najviac. Chcela by som vediet ci je to vazne a koho v takomto pripade navstivit. Dakujem za pomoc.

Re:Bolest celustneho klbu Vložil: Dr. Dátum: 23.09.2016

Dobrý deň,
návštevu u lekára zatiaľ nepovažujem za nutnú. Vhodný je voľnopredajný ibuprofen a quajfenezín pravidelne po dobu min. 5dní, chondroprotektíva, obklady a hlavne šetriaci režim. Kĺb nadmerne nezaťažovať, neotvárať nadmerne ústa... (viď. Konzervatívna liečba). Pokiaľ by potiaže do týždňa neustúpili, konzultujte vášho stomatológa.


Titulok: silné praskanie Vložil: Marcela Dátum: 14.09.2016

Dobrý deň, pán doktor odporučil by ste mi riešiť problém s praskanim čelustného kĺbu pri jedle? Iné potiaže nepociťujem, mám 38 rokov. Ďakujem.

Re:silné praskanie Vložil: Dr. Dátum: 17.09.2016

Dobrý deň,
pokiaľ je jediným problémom praskanie, nie je potrebný zásah do TMK. Určite však dodržujte "Všeobecné pravidlá", upravte stravu "Konzervatívna liečba" (nájdete na stránke v časti Liečba). Taktiež by bola vhodná terapia prípravkami na výživu kĺbu. Konzultácia je potrebná len v prípade zhoršovania sa potiaží.


Titulok: Cvakanie celuste Vložil: Petra Dátum: 04.09.2016

Dobry vecer,Rada by som poprosila o radu. Asi 10 dni rano pocitujem stuhnutie lavej strany celuste, teda laveho celustneho klbu. Nie je to bolestive iba neprijemne. Pri jedeni mi precvakava klb a nie je to plynuly pohyb ako na pravej strane. Dnes som si uvedomila, ze to ide ovela tazsie, pri otvarani ust sa klb nechce uplne presunut a musim vynalozit trochu namahy aby sa uplne otvorila. Netrapia ma bolesti, ale docela ma to vystrasilo. Viete mi prosim poradit a pomoct?

Re:Cvakanie celuste Vložil: Dr. Dátum: 17.09.2016

Dobrý deň,
váš problém spočíva v nesprávnej lokalizácii kĺbneho disku. Najprv bude potrebné kĺbne štruktúry uvoľniť. Vhodná je aplikácia tepla, masáž, relaxačné cvičenia, repozičné cvičenia, nácvik kľudovej polohy sánky prípadne aj cvičenia symetrie. Môžete vyskúšať aj voľnopredajný guajfenezín, 300mg na noc, 7-10dní. Pokiaľ sa nedostavý efekt, malo by nasledovať vyšetrenie lekárom a prípadne aj zhotovenie náhryzovej dlahy.


Titulok: Kochlerarne aparaty a zapaly celustneho klbu Vložil: Felis Dátum: 17.08.2016

Dobrý deň!Už roky pri zívaní mi akoby "sekne" so sánkou doľava.Mávam časté zápaly stredného ucha a pritom na ORL zistili,že to seknutie je z čeľustných kĺbov,nakoľko ma aj mimo zistenia otitíd stále bolieva v blízkosti uší.Sú obdobia,keď to menej bolí a obdobia,kedy musím brať veľké množstvá analgetík,inak by som sa od bolesti z tých kĺbov zbláznila.Môj zubár tie seknutia v čeľustiach vôbec nerieši,že keď ma to bolí,mám si dávať analgetiká a to je všetko.Bohužiaľ,z opakujúcich sa otitíd som ohluchla na ľavé ucho a na pravé som nedoslýchavá+mám tinnitus.Na otológií to chcú riešiť s naslúchadlom alebo kochleárnym aparátom,tak by ma zaujímalo,že či to má vôbec význam,nakoľko ma uši v časti bubienka bolia už len pri jemnom dotyku,tak či by ma to so strojčekom ešte viac nebolelo a tinnitus by sa prípadne nezhoršil, alebo či by sa mi pri zavedení kochleárneho aparátu nezhoršil stav kĺbu.Ďakujem za odpoveď a želám veľa úspechov!

Re:Kochlerarne aparaty a zapaly celustneho klbu Vložil: Dr. Dátum: 17.09.2016

Dobrý deň,
nedoslýchavosť a bolesti TMK sú dva odlišné problémy, ktoré spolu výraznejšie nesúvisia. Čo sa týka sluchu, tu sú samozrejme k diagnostike potrebné dôkladnejšie vyšetrenia, ktoré nemám k dispozícii. Pozápalové zmeny sa totiž dajú riešiť aj iným chirurgickým spôsobom, pokiaľ je nedoslýchavosť spôsobená poruchou stredoušných kostičiek, alebo blanky bubienka. Pokiaľ sú však poškodené samotné bunky podieľajúce sa na vnímaní zvuku, vtedy žiaľ nie je iná možnosť ako sluchové pomôcky. Diagnostika je možná len cestou špecializovanej ORL ambulancie audiologickej resp. otologickej, ktoré sú súčasťou ORL kliník. Čo sa týka TMK, tak v prvom kroku je potrebné zistiť, či sa jedná o zmeny na kostných štruktúrach kĺbu, alebo mäkkých tkanivách. K tomu je potrebné realizovať ambulantné vyšetrenie, RTG, event. CT / MR vyšetrenie. Až po absolvovaní týchto vyšetrení vám môže byť navrhnutá forma liečby.


Titulok: crohn Vložil: michal Dátum: 03.08.2016

dobrý deň,ráno pociťujem bolesť v čeľustnom kĺbe,pri pohybe je bolesť silnejšia,bolesť trvá tak doobeda alebo aj dlchšie.Mám crohnovu chorobu,myslím že je to opotrebovaný kĺb a že opotrebovanie je spôsobené kortikoidmi, a samotnou crohnovou chorobou,mám 32 rokou crohna mám 20 rokou,beriem biologickú liečbu kde je zvýšené riziko nádorových ochorení v oblasti krku a hlavy.Prosím vás pekne akého lekára mám navštíviť?Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.Prajem pekný deň

Re:crohn Vložil: Dr. Dátum: 17.09.2016

Dobrý deň,
ranná bolesť sa je častejšie pri stuhnutí svalstva v oblasti TMK a taktiež aj pri artróze. V priebehu dňa sa následne kĺb môže "rozhýbať" a bolesti sa zmiernia. Preto sú u vás vhodné teplé obklady, masáže, relaxačné cvičenia a nácvik kľudovej polohy sánky. Taktiež môžu pomôcť myorelaxanciá a prípravky vyživujúce kĺby. Taktiež je možné, že zatínate zuby v priebehu dňa, alebo aj počas spánku - vtedy pomôže náhryzová dlaha. Vhodné by bolo na začiatku diagnostiky zrealizovať aspoň RTG vyšetrenie kĺbov - najskôr cestou stomatológa / stomatochirurga. Kortikoterapia, ktorú užívate, nemusí mať na kĺby značný vplyv, nakoľko kortikoidy samotné sú využívané aj pri liečbe artrózy.


Titulok: neviem, ako ďalej Vložil: Táňa Ustohalová Dátum: 17.07.2016

Prajem dobrý deň. Problémy s čeľustným kĺbom mám dlhé roky, vraj geneticky nesprávny zhryz zubov... Okrem toho som sama zistila, že si časti podopieram bradu - to som už eliminovala. Asi pred pol rokom (možno aj viac) mi začal opäť vyskakovať ľavý čeľustný kĺb predovšetkým v noci, ak som sa chcela obrátiť, musela som ho masážou najprv uviesť do správnej polohy budila som sa aj niekoľkokrát za noc. Okrem toho som cítila veľmi vysoké napätie pri rozprávaní - živím sa ním - prednášam, konzultujem a pod. Keď som začala lektorovať, do 15 minút. mi napätie a bolesť v ľavej časti tváre bránilo normálne pokračovať. Musela som si spánkovú časť pridžiavať rukou. Od 29. mája, kedy som cestovala klimatizovaným vlakom som okrem zápalu očných viečok získala aj silnú pulzujúcu bolesť v spánkovej oblasti, nad hornými, pod dolnými zubami, vyráža mi bolesť do ucha - tá je veľmi nepríjemná, mám mierne opuchnutú vonkajšiu časť spánkovej oblasti, opuch cítim aj vnútri v okolí kĺbu, zubov. Absolvovala som návštevu stomatológa, rontgen, ktorý vylúčil problém so zubami, následne stomatochirurga, kde mi povedali, že ma už pred 10 rokmi poučili, že čo chcem... , potom som bola na ORL vyšetrení s negatívnym nálezom. Teraz absolvujem rehabilitáciu - biolampu, laser, nasledovať bude laser a bitron. Lekár mi odporúčal robiť niekoľkokrát za sebou niekoľkokrát denne cvičenie - protitlak prstov na dolné zuby - je to veľmi bolestivé a po cvičení sa ťažkosti značne zväčšujú. Snažím sa jesť po veľmi malých sústach, stravu si aj niekedy mixujem - mrkva, orechy a pod., krájam na malé kúsky jablko... Nejako sa to nezlepšuje a preto mám obavy z cesty lietadlom na dovolenku. Obávam, se že ten tlak počas letu bude neúnosný... Prosím, poraďte mi, čo by mi pomohlo zvládnuť let s najmenšími bolesťami a či mám nádej na plnohodnotný pracovný i osobný život. Je to už veľmi obťažujúce a trvá to rovnako veľmi dlho. Ďakujem za Váš čas a odborné rady.

Re:neviem, ako ďalej Vložil: Dr. Dátum: 25.07.2016

Dobrý deň,
pokiaľ je prítomná porucha zhryzu, môže v konečnom dôsledku aj táto spôsobovať Vami uvedené potiaže v zmysle bolesti, napätia, poruchy hybnosti. Porucha zhryzu však má byť ortodonticky riešená čo v najmladšom veku, aby sa predišlo sekundárnemu poškodeniu kĺbnych štruktúr. Nesprávny zhryz, zatínanie zubov, zvýšené svalové napätie aj nespávne návyky majú za následok práve spomenuté sekundárne, nepriame poškodenie, a to prevažne dislokáciu disku a v neskorších štádiách až degeneratívne poruchy kĺbnych štruktúr. Vhodné je potiaže v počiatku eliminovat konzervatívnou liečbou - aplikácia tepla, masáže, cvičenia (relaxačné cvičenia, kľudová poloha sánky, izometrické Schulteho cvičenia), liečivá podporujúce výživu kĺbu, myorelaxanciá, protizápalové liečivá. Náhryzová dlaha je vhodná len po ukončení ortodontickej liečby (dlaha bráni posunu zubov a cieľom ortodontickej liečby je práve ich posun a úprava zhryzu). Pokiaľ konzervatívna liečba nepostačuje, sú vhodné obstreky - viskosuplementácia, prípadne artroskopia a kĺbna laváž, doplnenie vyšetrenia magnetickou rezonanciou.

Re:Re:neviem, ako ďalej Vložil: Táňa Ustohalová Dátum: 27.07.2016

Veľmi pekne vám ďakujem za Vašu odpoveď a vysvetlenie. Teplo pomáha, pomáha aj kľudový režim, ktorý však v práci v prevažnej miere si nemôžem dopriať. Po dovolenke sa pustím opäť, aj s pomocou Vašich rád, do procesu liečby - snáď aj úspešnejšie ako doposiaľ. Prajem Vám všetko dobré, s úctou, T. Ustohalová


Titulok: čelustný kĺb Vložil: Petra Janošková Dátum: 22.06.2016

Dobrý deň,
môj stomatológ mi robil panoramatický rtg a upozornil ma, že mám veľmi opotrebovaný čelustný kĺb, vraj tam mám veľmi malú jamku (dôvod zatínanie zubov v spánku, bruxizmus). Vyhotovil mi dlahu, ktorú si dávam počas spánku.
Dlaha veľmi nepomáha, v noci naďalej zatínam zuby, avšak na opotrebaní dlahy je vidno, že sa to týka len dvoch zubov. Odporučil mi objednať sa na nejakú konzultáciu k stomatochirurgovi. Často v ľavom uchu počujem aj chrapčanie toho kĺbu. Okrem toho mám problémy s očami (astigmatizmus, vysokú krátkozrakosť) V tvárovej časti cítim často napätie a mám akoby problém aj tvár uvolniť. Tiež mám problémy s hryzom - vrchné zuboradie mám viac v predu oproti spodnému.
Chcem sa Vás opýtať ako by som mala postupovať? Mám navštíviť najprv stomatochirurga alebo ORL alebo čelustného ortopeda.. alebo koho vlastne. Ďaujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

Re:čelustný kĺb Vložil: Dr. Dátum: 05.07.2016

Dobrý deň,
vo Vašom prípade je nutné v nosení náhryzovej dlahy počas noci pokračovať. Ďalej sú z konzervatívnej liečby vhodné masáže svalov, relaxačné cvičenia, nácvik kľudovej polohy sánky, terapia teplom, lokálne prípravky - gély a výživové doplnky na podporu regenerácie chrupaviek. Potrebná bude priamo konzultácia u stomatochirurga a podľa jeho zváženia aj u čeľustného ortopéda. ORL lekára nie je potrebné konzultovať, na základe popisovaných obtiaží nepredpokladám súvis s danou oblasťou.


Titulok: Bolesť hlavy Vložil: Jana Dátum: 24.05.2016

Dobrý deň, prosím o radu, asi pred 2,5 mesiacmi som začala mať problémy s bolesťou hlavy - najskôr v spánkovej oblasti, potom na čeľustiach, okolo uší- absolvovala som prirodzene najskôr ORL vyšetrenie, kde bolo spravené RTG dutín a konštatovaný zápal, preliečený ATB, zápal zmizol, bolesť zostala, potom som absolvovala vyšetrenie u zubára, rovnako spravený RTG, kde bola viac-menej vylúčená spojitosť mojich problémov so zubami...Nakoniec som absolvovala RTG čeľustných kĺbov, kde bolo vidieť vľavo zúženú štrbinu a vyslovené podozrenie na subluxáciu...doporučené MR vyšetrenie- obvodný lekár ma odoslal k ortopédovi, tam ma vyšetrenie , rovnako aj MR ešte len čaká...
takže moja otázka: môžu problémy s čeľustným kĺbom spôsobovať moju bolesť hlavy, ktorú by som opísala ako trvalú-každodennú a celodennú, nie veľmi silnú ale skôr nepríjemnú, tlakovú, putujúcu: niekdy ma bolí oblasť okolo ucha, častejšie lícna kosť a spánková kosť, občas bolesť vystreľuje cez spánok a čelo až k vrcholu hlavy ; väčšinou ma bolí len ľavý bok hlavy, ale niekedy obe strany...bolesti trvajú celý deň, ale spávať kvôli nim nemám problém ( našťastie :) ) lieky proti bolesti (paracetamolové, alebo ibalgin) nemajú na bolesť takmer žiaden účinok...prosím o radu, už to začína byť veľmi obťažujúce...Ďakujem...

Re:Bolesť hlavy Vložil: Dr. Dátum: 02.06.2016

Dobrý deň,
áno postihnutý čeľustný kĺb môže spôsobovať potiaže, ktoré popisujete. Príčin potiaží však môže byť viac. Bola vylúčená ORL a stomatologická príčina, možný je však napr. aj neurologický problém... Pokiaľ MR a ortopedické vyšetrenie vyvráti možnosť pôvodu bolesti z čeľustného kĺbu je vhodné doplniť neurologické vyšetrenie. Aj normálny nález na MR vyšetrení však nevylučuje napr. možnosť svalového stuhnutia v oblasti čeľustného kĺbu spôsobujúceho popisovanú bolesť. Stuhnuté svalstvo môžete uvoľniť nahrievaním, masážou, relaxačnými cvičeniami, nácvikom kľudovej polohy sánky, z liekov môžete skúsiť guajfenezín... - v prípade, že pocítite dobrý efekt, môže byť práve postihnutie svalov príčinou bolesti. V prípade nálezu patológie na MR bude pravdepodobne vhodná náhryzová dlaha a s týmto vám ortopéd určite nepomôže. Subluxáciu prípadne pomôže dodiagnostikovať nielen OPG, ale aj RTG vyšetrenie kĺbov v Schüllerovej projekcii pri zatvorených aj otvorených ústach... V prípade potreby môžete osobne konzultovať nás (Kontakt), prípadne stomatochirurga zaoberajúceho sa danou problematikou.


Titulok: problémy s čeľustným klbom Vložil: Katarina Dátum: 23.05.2016

Dobry den,
pred par dnami mi popri jedle prasklo v lavom celustnom klbe, co sa mi cas od casu stavalo, preto som tomu neprikladala zavaznost. No uz v ten vecer som zasala mat bolesti a nevedela som dovriet celust. Tieto problemy este stale pretrvavaju. Moj problem je, ze pracujem na riecnej lodi a ked budeme stat v Bratislave, tak by som rada zasla k lekarovi, len neviem, ci si mam zabezpecit termin u zubneho lekara alebo niekde inde. Vedeli by ste mi prosim poradit. Dakujem pekne

Re:problémy s čeľustným klbom Vložil: Dr. Dátum: 24.05.2016

Dobrý deň,
doporučujem vám konzultovať radšej priamo stomatochirurga - ohľadom postupu vyšetrenia/objednania v Bratislave sa informujte telefonicky na ambulancii Kliniky ústnej, čeľustnej a tvárovej chirurgie LF UK a UNB, Nemocnica Ružinov, UNB.


Titulok: Stuhnutie čeľustných svalov Vložil: Ivan Dátum: 20.05.2016

Dobrý deň,
pred 14 dňami mi vyberali "48-ku". Keď som 2 dni po zákroku pociťoval bolesť celej pravej sánky, stomatológ mi ranu skontroloval, vyčistil a dezinfikoval. To isté urobil po 4 dňoch, keď bolesť neustúpila. Navyše, už vtedy som začínal mať problém s otváraním úst. Aby sa predišlo komplikáciám,stomatológ mi predpísal ATB Dalacine. Po 6 dňoch sa bolesť stupňovala, pridal sa opuch celej pravej strany a boli zmenené ATB na Augmentin. Na 8 deň po extrakcii som absolvoval panoramatické RTG a so snímkom som bol v chirurgickej stomatologickej ambulancii UN Martin. RTG snímok nepotvrdil žiadne "zvyšky" zubu, ani nejaké zápalové ložisko. Ani následné kontroly nepreukázali, že by problém bol v rane po vytrhnutej "48-ke".
Dnes, 14 dní po vytiahnutí zubu mám stále opuchnutú pravú sánku ("submandibulárne vpravo") a stiahnutie svalov pretrváva. Ústa nemôžem sám otvoriť na viac ako 1cm, pri "násilnom" otváraní pociťujem silnú bolesť v pravej sánke (v kĺbe?). Tak sa o to ani nepokúšam.
Môže to byť následok silného a dlhého otvorenia úst pri trhaní zadnej stoličky ?
Ako mám, prosím Vás, postupovať v tomto prípade? Uvoľnia sa svaly časom dobrovoľne ? Alebo bude potrebný nejaký zákrok ? Pomôže domáca rehabilitácia, cvičenia, obklady a pod. ?
Vopred ďakujem za rady.

Re:Stuhnutie čeľustných svalov Vložil: Dr. Dátum: 24.05.2016

Dobrý deň, vaša komplikácia po trhaní zubov je nepríjemná, ale bežná. Najpravdepodobnejšie u vás došlo k svalovému spazmu. Stav sa vo väčšine prípadov postupne sám spontánne upraví. Trvanie spazmu je však už u vás dlhšie a rozsah otvárania úst malý, preto je úplne nevyhnutné započať ihneď konzervatívnu terapiu, aby ste predišli závažnejším komplikáciám v zmysle kontraktúry. Dôležité je zvládnuť zápal - antibiotiká už užívate, ďalej sú vhodné nesteroidné antiflogistiká (napr. ibuprofén, 400mg tbl. 2-3x denne apoň na 7 dní, taktiež gél lokálne). Ďalej je nutné uvoľniť svalstvo - lieky uvoľňujúce svalstvo (napr. voľnopredajný guajfenezín, 300mg na noc, 7-10dní), z nefarmakologickej liečby (nájdete na našej www stránke v sekcii Otázky a odpovede / Liečba) je dôležitá Aplikácia tepla následne Masáže a Cvičenia otvárania - vo vašom prípade aj pasívne (predtým možno užiť taktiež guajfenezín). Stav nepodcente, venujte sa spomenutej liečbe, aby ste predišli vzniku svalových kontraktúr! V prípade pretrvávania potiaží, nelepšenia stavu je nevyhnutné konzultovať stomatológa a fyzioterapeuta.


Titulok: Stale nenajdeny zdroj bolesti Vložil: Jozef Dátum: 14.05.2016

Dobry den, uz piaty mesiac sa pohybujem od jedneho doktora k druhemu, zatial vsak bez vysledne. Cca pred 7 mesiacmi som postavil svoj trening hlavne na cvikoch s jednoruckami. Samozrejme, ze som si daval pozor na techniku a rozvicku pred a strecing po. Asi po 2 mesiacoch ma zacalo boliet v hornej casti predneho krku (oblast ohryzku a mandli), hlavne pri prehltani. Myslel som, ze je to z cvicenia, preto som prestal. Mam pocit ako keby mi pri prehltani ohryzok o nieco "zadrel" a celkom to zaboli. Prehltat mozem len tak, ze hlavu predsadim alebo otocim do stran. Absolvoval som vysetrenie neurologom (robili mi len rtg), d tromi krciarmi, sono stitnej zlazy, rtg prehltacieho reflexu, gastrofibriskopiu, alergologa, ortopeda, masaz. Vsetko negativne. Bolest sa vsak v priebehu casu zhorsuje. Teraz je uz v podstate celodenna, naviac vsak v istych momentoch vystreluje do laveho ucha a do celustneho klbu. V poslednych 2-3 tyzdnoch sa mi stane, ze musim otvarat usta len pomenej, nakolko pri vacsom pohybe ust citim bolest v lavej casti celustneho klbu. Uzival som aj antibiotika, probiotika, kloktal som akesi antisepticke vodicky, aktualne beriem flector v prasku, skusal som si oblast mazat mastami ako fastum, diclobene a pod. Bez uspechu. Je mi jasne, ze toto forum nie je miestom lekarskej konzultacie, ale zaujimal by ma aspon Vas nazor, ktorym smerom sa mam dalej uberat, kedze podla lekarov odbornikov som zdravy. Bolest a stazene prehltanie sa za tie mesiace vsak stale zhorsuje. Dakujem.

Re:Stale nenajdeny zdroj bolesti Vložil: Dr. Dátum: 24.05.2016

Dobrý deň,
kedže vaše potiaže pretrvávajú je podľa mňa vhodné absolvovať opakovane s odstupom času (cca 3 mesiace) prinajmenšom ORL vyšetrenie a USG vyšetrenie krku a to aj napriek negatívnym predchádzajúcim záverom, aby nedošlo k prehliadnutiu prípadného procesu, ktorý dovtedy nemusel byť viditeľný! Zvyčajne bolesť vystreľuje z oblasti krku, krčnej mandle do oblasti ucha a čeľustného kĺbu, ale nie je vylúčený aj opačný priebeh. Do úvahy, i keď s otáznym záverom prichádza ešte aj dodatočné vyšetrenie kĺbu (RTG, OPG, MR...) a ucha (Otomikroskopia, Audiometria, MR vnútorného ucha a PC uhla...), (v prípade potreby je možné dohodnúť konzultáciu). Pri bolesti, ktorú lokalizujete priamo do kĺbu vyskúšajte postupy uvedené v - Konzervatívna liečba.


Titulok: Vyklbenie čeľuste a zlý zhryz Vložil: Alexander Dátum: 29.04.2016

Dobrý deň, predvčerom sa mi stalo, že po zívnuti sa moja sánka už nevrátila naspäť a nasledovala nepríjemná bolesť v oblasti spankov. Na pohotovosti zistili že mi vypadol ľavý kĺb. Po náprave prišla úľava aj keď určité bolesti pretrvávajú. Mám však teraz problém s tým, že mám iný zhryz, čo nie je veľmi príjemné a taktiež pri žúvani cítim ako mi preskakuje ľavý kĺb. Viem, že svaly sú ešte natiahnuté, teda možno to chce čas, ale čo keď je potrebný včasný zásah. Čo by ste mi poradili?Vďaka.

Re:Vyklbenie čeľuste a zlý zhryz Vložil: Dr. Dátum: 02.05.2016

Dobrý deň,
vo vašom prípade sa jednalo o luxáciu čeľustného kĺbu a bol u vás vykonaný Hippokratov manéver, ktorým kĺb reponovali. Stav ktorý u vás predpokladám sa nazýva hypermobilita čeľustného kĺbu. To znamená, že hybnosť kĺbu je vyššia, dokážete otvoriť ústa výraznejšie ako je norma. U pacientov s hypermobilitou čeľustného kĺbu následne dochádza pri nadmernom otvorení úst častejšie k luxáciám (vyskočenie kĺbu, pričom je nutné ho manuálne reponovať) a subluxáciám (k repozícii dochádza spontánne pri zatvorení úst) a to napríklad aj pri zívaní.
Liečba po repozícii spočíva v imobilizácii kĺbu (obmedzení pohybu) na minimálne 7-10 dní. Po repozícii sa niekedy nakladá na bradu prakový obväz, ktorý drží ústa privreté a obmedzuje ich pohyb. Je dôležité obmedziť žuvanie, len minimálne otvárať ústa, doporučená je mäkká strava, menšie sústa, čo najmenej odhrýzať prednými zubami, vyhnite sa žuvačkám. Treba obmedziť reč, spievanie, pri zívaní si podoprieť päsťou bradu, aby sa ústa prílišne neotvárali. Kľudový režim umožňuje spevnenie rozvoľneného kĺbneho púzdra a väzov. Pri bolestivosti sú vhodné nesteroidné antiflogistiká a to lokálne vo forme gélu (7-10dní), pri výraznejšej bolestivosti aj celkové vo forme tabletiek. Po úprave stavu do úvahy prichádzajú izometrické cvičenia.


Titulok: problémy s čeľustným klbom Vložil: Slávka Schmognerová Dátum: 05.04.2016

Dobrý den,
už zhruba 2 roky mam problém s pravou časťou tváre. Trvalo dlho, kým som zistila príčinu. Padol za obeť zdravý zub, nespočetné návštevy stomatológov, neurológov /podozrenie na zápal tvarového nervu/, rehabilitácie, reumatolog... V noci som nosila náhryzovú dlahu. Zhruba pred rokom mi stomatochirurgia KE odporučila vyhotovenie zubného mostíka kvoli disharmonii lavej a pravej časti chrupu. Čo som aj urobila, problémy ustali možno na mesiac, potom sa to vrátilo znovu.
Bolesti pretrvávajú, nie sú každodenné, ale 3-4 dni v týzdni mi strpčujú život. Bolia ma akokeby zuby, vystreluje to aj k usiam. Už roky má trápi migrena, teraz sa mi zdá, že nestalo zhoršenie aj tohto problemu.
Mám 40 rokov, neskrípem zubami, nemám psychické problémy. Pripomínam to len preto, lebo aj to mi bolo naznačené, že si to vymýslam. V KE mi bol robený aj RTG snímok klbov, ktorý sa zdá bol v poriadku.
Až minulý mesiac ma reumatologička poslala na MR. Výsledky sú: Incip.artrotické zmeny vpravo so subluxáciouu gr.I - Wilkes grade I. Bez hrubších patomorfologických zmien na lavom TMK. Neviem, ako mám ďalej postupovať. Urobím všetko na vyriešenie tohto problému. Som z toho už nešťastná.
Dakujem za odpoved.Slávka Schmognerová

Re:problémy s čeľustným klbom Vložil: Dr. Dátum: 07.04.2016

Dobrý deň,
v podstate ste už absolvovala väčšinu dostupných vyšetrení a využila možnosti konzervatívnej liečby, ktorá však žiaľ u vás nemá dostatočný efekt. Dobre je, že zmeny na kĺbe u vás nie sú pokročilé - I.štádium z V.možných. Napriek vami pociťovanému nedostatočnému efektu je konzervatívna terapia (rehabilitácia, náhryzová dlaha...) veľmi dôležitá a treba v nej pokračovať, aby sa zabránilo ďalšej progresii kĺbnych zmien a problémov. Pracovisko stomatochirurgie v KE má dobrú úroveň a sú naň pozitívne ohlasy, ale vo vašom prípade by bolo možno vhodné konzultovať nezávisle aj iné pracovisko stomatochirurgie, kde možno budú mať na niektoré liečebné postupy odlišný pohľad, tým nič nepokazíte. Na stránke nájdete kontakt na pracovisko stomatochirurgie v Martine, objednajte sa na Ambulanciu porúch temporomandibulárnych kĺbov a vypočujte si aj iný názor. K vyšetreniu je nutné priniesť CD nosič s magnetickou rezonanciou, popis rezonancie, RTG snímku, náhryzovú dlahu (je možné že vám navrhnú zhotovenie iného typu dlahy), správy od stomatológa, reumatológa aj neurológa.


Titulok: bolest sanky a krv v uchu Vložil: monika Dátum: 15.03.2016

Dobrý den, pred dvomi rokmi mi v celkovej anesteze vyberali obe osmicky, jedna strana bola bezproblemova, druha od zaciatku velmi bolela a odvtedy mam bolesti celustneho klbu, neviem otvorit usta, praska mi v sanke a v poslednom case sa pridruzili aj bolesti hlavy a ucha. Stomatochirurg mi urobil panoramaticku snimku a este aj nejaky iny rontgen a zuby su v poriadku, nic mi tam pri operacii nezabudli:) liecil ma ibalginom a colafitom plus kludovy rezim. Trosku sa to zlepsilo ale pri silnych bolestiach je ibalgin najvacsi kamarat. Pred par dnami som skusala, ci mi v sanke nepraska, a potom sa mi pustila krv z ucha. Dost ma to vystrasilo, neviem, ci to moze spolu suvisiet, ale kedze bola sobota vecer, nesla som k lekarovi, odvtedy sa nic podobne nezopakovalo. Co mam robit, akeho lekara navstivit? Bolesti v uchu a sanke nie su stale, skor v takych vlnach. Dakujem

Re:bolest sanky a krv v uchu Vložil: Dr. Dátum: 27.03.2016

Dobrý deň,
dôležité je, že stomatochirug realizoval snímkovanie, vylúčil postihnutie zubov a na základe panoramatickej snímky určite posúdil aj stav kostných štruktúr čeľustného kĺbu. Pokiaľ však potiaže pretrvávajú, hybnosť je obmedzená a v kĺbe neprimerane praská, bolo by vhodné doplniť vyšetrenie magnetickou rezonanciou, na základe ktorého by bolo možné posúdiť taktiež stav kĺbneho disku. Taktiež si odsledujte, či zuby nezatínate, či s nimi neškrípete, či je pohyb sánky súmerný. Ibalgin pôsobí aj protizápalovo, takže je vhodný (ale nie dlhodobo), Colafit užívajte aj naďalej. Čo sa týka krvácania z ucha, nenachádzam súvis s postihnutím kĺbu. Najčastejšie ku krvácaniu dochádza pri prekonaní stredoušného zápalu, pričom zvyčajne nezostávajú následky. Pokiaľ bolesť ucha pretrváva, opäť sa objaví krvácanie, máte pocit, že horšie na dané ucho počujete, tak je určite vhodné ORL vyšetrenie (otomikroskopické, prípadne audiometria, tympanometria, až CT...).


Titulok: Problémy zo sánkou Vložil: Lukáš Cmarko Dátum: 14.01.2016

Dobrý deň,Chcel by som sa spýtať v čom by mohol byť môj problém. Približne pred pol rokom som mal úraz (prasknutý ušný bubienok pri páde do vody), tento problém sa vyriešil a na poslednej kontrole mi ORL lekár povedal, že bubienok mám plne zrastený. Po čase ma však začali pobolievať uši a tak som bol znovu u lekára a kvapky mi na čas pomohli. Teraz však mám problém, že ma bolí ucho/sánka pri pohybe zo sánkou (hlavne dopredu), trochu mi v nej aj občas puká. Problémy s otváraním úst nemám no počujem slabé pukanie hlavne pri jedení. Niekedy mám pocit že mám aj zaľahnuté v uchu. Toto pukanie a slabá bolesť pri pohybe sánky je hlavne na opačnej strane ako som mal poškodený bubienok. ORL lekár mi nato povedal, že mám zájsť zubárovi. Ten mi odporučil nahrievanie biolampou a kašovité jedlá. No zatiaľ necítim žiadnu úľavu od týchto symptómov.

Re:Problémy zo sánkou Vložil: Dr. Dátum: 18.01.2016

Uvádzané problémy nie sú typické pre stav po perforácii blanky bubienka, jedná sa skôr o potiaže vzniknuté v dôsledku poruchy funkcie chrupaviek a kĺbneho disku čeľustných kĺboch. Pukania sa už zrejme úplne nezbavíte, ale určite sa treba venovať prevencii ešte výraznejšieho poškodenia kĺbov. Vo vašom prípade sú vhodné doporučené liečivá, cvičenia (pokiaľ je hybnosť dostatočná) realizovať s mierou, ale masáže svalstva sú určite prospešné. Bolo by vhodné posúdiť zhryz, najlepšie zubárom. Taktiež sú vhodné teplé obklady v obdobiach, kedy je svalstvo stuhnutejšie, biolampa určite neuškodí. V chlade sa snažiť držať kĺby v teple. Strava v súlade s pokynmi zubára by mala byť mäkšia, nežuvať žuvačky. Pokiaľ tieto opatrenia nepomôžu, je nutné ORL a stomatologické vyšetrenie - vyšetrenie uší a kĺbov samotných, zhryzu, prípadné zhotovenie nočnej náhryzovej dlahy, MR vyš. ...

Re:Re:Problémy zo sánkou Vložil: Lukáš Cmarko Dátum: 30.01.2016

Dobrý deň,Pred dvoma dňami som bol znovu u ORL lekára kvôli častému zaľahnutiu v ľavom uchu. Robil mi testy: tympanogram a audiogram (ľavé ucho bolo slabšie o 0.5% kvôli zaľahnutiu), ktoré vykazovali normálne hodnoty a povedal mi že ucho mám v poriadku a že zaľahnutia sa mám zbavovať tak že si chytím nos a silno fúknem. Odporučil mi nahrievanie, biolampu a Veral alebo Voltaren gél na kĺb a povedal, že zaľahnutie a slabučká strata sluchu môže byť spôsobené aj problémami ktoré mám. Chcel by som sa spýtať či naozaj problémy s kĺbom môžu spôsobovať zaľahnutie v uchu a či ste sa s tým už niekedy stretli alebo by to mohlo mať iné dôsledky ? (nejaké problémy v strednom alebo vnútornom uchu, napríklad tlak) ale to by mi asi ORL lekár zistil nie ?

Re:Re:Re:Problémy zo sánkou Vložil: Dr. Dátum: 01.02.2016

Dobrý deň,
rada lekára je správna, tento manéver sa nazýva Valsalvov manéver a pri jeho vykonávaní dochádza k dočasnému rozšíreniu Eustachovej trubice, ktorá prepája nosohltan so stredným uchom, pričom dochádza k vyrovnávaniu tlakového rozdielu. K zaľahnutiu pritom dochádza napríklad už aj pri zmene nadmorskej výšky, pri bežnom prechladnutí - v dôsledku opuchu sliznice... Niektorí ľudia majú Eustachovu trubicu prirodzene anatomicky užšiu, a preto u nich môže byť tento problém frekventovanejší a výraznejší, a to obojstranne, alebo len jednostranne. Taktiež môžu trpieť častejšími zápalmi stredného ucha. Vaše potiaže so zaľahnutím v uchu by mohli zmierniť taktiež antihistaminiká, lieky s obsahom pseudoefedrínu, dekongestíva, preplachy nosa slanými roztokmi. Áno, porucha sluchu, môže vzniknúť v dôsledku zmien tlaku v stredouší. Nepredpokladám však, že potiaže s čeľustným kĺbom by mali spôsobiť problémy so sluchom a problémy so stredným uchom, stredoušným tlakom. Pacienti však niekedy pociťujú v uchu na strane poškodeného kĺbu bolesti, ktoré sa na túto oblasť z kĺbu prenášajú, pričom samotné ucho je zdravé, nie je však typické zaľahnutie. Nahrievanie, gély, biolampa sú vhodné na zmiernenie bolestí kĺbu, nepredpokladám však výraznejší vplyv na stredoušný tlak.
Vytvorte si webové stránky zdarma!